Adanada bulunan üniversiteler

Konusu 'Türkiyem' kategorisindedir ve webkolik tarafından 23 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici Süper Moderatör

Adanada bulunan üniversiteler

Adana ilindeki üniversiteler

Adana'da iki üniversite mevcuttur.
    1)Çukurova Üniversitesi ve
    2)Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Üniversiteler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Çukurova Üniversitesi
    Adana şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta Seyhan baraj gölü kıyısındaki kampüsünde eğitim-öğretim veren bir devlet üniversitesidir.Çukurova Üniversitesi'nde, çoğunluğu Adana'da bulunan 13 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 Yüksekokulu, 9 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 29 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

Çukurova Üniversitesi'nde 1871 öğretim elemanı, 40000 lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin eğitim ve öğretiminde görev yapmaktadır. Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, araştırmacıların gereksinim duydukları ulusal ve uluslararası yayınları barındıran Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi mevcuttur.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
    Adana'da 2011 yılında kurulan bir devlet üniversitesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 31 Mart 2011 yılında çıkardığı 6218 Sayılı Kanunla kurulmuştur. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Turizm Fakültesi olmak üzere 9 fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşmaktadır.

Sayfayı Paylaş