Atatürk'ün Hayatı Kısaca

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' kategorisindedir ve Lavinia tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Lavinia Aktif Üye Yönetici Admin

Kısaca Atatürk'ün Hayatı

Atatürk Kimdir Kısaca

Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatının kısaca anlatıldığı metni konumuzun devamında okuyabilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 Selanik doğumludur. Babasının ismi Ali Rıza Efendi, annesinin ismi Zübeyde Hanım'dır. Sırasıyla Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi'ne giden Mustafa'ya 1893 yılında Askeri Rüştiye’deyken matematik öğretmeni tarafından Kemal adı verildi ve ismi Mustafa Kemal oldu.

Harp Akademisi’nden yüzbaşı rütbesiyle mezun olan Mustafa Kemal Şam'da göreve başladı. Osmanlı Devleti zamanında Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı sonucunda Mondros Ateşkes antlaşması imzalanınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladı. Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirdi. Sivas Kongresi’nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yapınca İstanbul Hükümeti, Temsil Heyetinin varlığını resmen tanımış oldu. 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılınca Mustafa Kemal Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921’de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis tarafından “Atatürk” soyadı verildi.

Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti.

2. eylül Ziyaretçi

Cevap: Atatürk'ün Hayatı Kısaca

süper harika bir anlatım olmuş

3. Misafir Ziyaretçi

çok güzel anlatmış ve üçüncü sınıflar içinde gayet kısa

4. samet Ziyaretçi

bütün sınıflar için yani 1. sınıftan 7. sınıfa kadar

5. demet Ziyaretçi

selam 3. sınıftayım sunum için çok güzel oldu sunumun bir parçası çok güzel teşekkür ederim. gayet uygun

6. Misafir Ziyaretçi

bir yerden çalmıssın

7. Misafir Ziyaretçi

çok güzel bir anlatım projem vardı ona çok uyumlu bunu kim yazdıysa bravo süper bir şey yazmış

8. nazlı Ziyaretçi

canım atam

atamızla ilgili olan şeyse süper tanıtım

9. Misafir Ziyaretçi

çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll < < <3333

10. Misafir Ziyaretçi

çok güzel olmuş öğretmenim çok beğendi teşekkürler:D

11. demet Ziyaretçi

benimde okuldan inkilap öğretmenim verdi bu ödevi ama ben iki dakikada yaptım :)

12. Misafir Ziyaretçi

ben çok da beyenmedim yani

13. Misafir Ziyaretçi

bende beyendim ama öğretmenim beyenmedi

14. Misafir Ziyaretçi

teşekkürler

15. Misafir Ziyaretçi

Bence güzel fakat çok daha güzel olabilirdi. Ama idare eder. Ellerinize sağlık :)

16. Misafir Ziyaretçi

çok güzel 4.sınıfım ideal oldu ödevim için teşekkürler...

Sayfayı Paylaş