Bedri Rahmi Eyüboğlu Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' kategorisindedir ve Elif tarafından 6 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif Aktif Üye Yönetici Admin

Bedri Rahmi Eyüboğlu Hayatı ilgili Kısa Bilgi Bedri Rahmi Eyüboğlu kim biyografi ve kitapları?

1913'de, Görele'de doğan Bedri Rahmi, İlk şiirini lise döneminde yazdı. Eğitimini Trabzon Lisesinde görürken, meşhur ressam Zeki Kocaemmi’nin öğrencisi olarak Eyüboğlu'nun hayatını değiştirdi. Ressam Zeki Kocaemmi’nin onu yönlendirmesi ile, İstanbul'a gelerek, Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra da Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. 2 sene, Paris'te eğitim aldı. André Lhote ile resim çalışmalarında bulundu. Fransa'da Rum asıllı (daha sonra eşi olan) Eren Eyüboğlu ile tanışmış oldu.

Bedri Rahmi Türkiye'ye döndükten sonra da, Güzel Sanatlar Akademisi'nin Resim Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 1960 ile 1961 yıllarında, iki defa Amerika'ya gitti. Bir çok geziye katılan ve konferanslar veren Eyüboğlu, resim çalışmaları ile 1969'da, Sao Paulo Bienali'nde onur madalyası almaya hak kazandı. Birçok sayıda öğrenci yetiştiren ve bir çocuk babası olan Bedri rahmi Eyüboğlu, 1975 yılında hayatını kaybetti.

1927 yılında başladığı resim öğretmenliğini ise ölümüne kadar sürdürdü ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun başlıca Eserleri

ŞİİRLERİ
    • Karadut (1948)
    • Tuz (1952)
    • Üçü Birden (1953)
    • Dördü Birden (1956)
    • Karadut 69 (1969)
    • Dol Karabakır Dol (bütün şiirleri 1974)

GEZİ YAZILARI
    • Canım Anadolu (1953)
    • Tezek (1975)
    • Delifişek (1975)

DENEME:
    • Yaşadım (1977 öldükten sonra)
    • Resme Başlarken (1977 öldükten sonra)

RESİM ALBÜMÜ:
    • Binbir Bedros (ölümünden sonra, 1979)
    • Karadut (ölümünden sonra, 1979)
    • Babatomiler (ölümünden sonra, 1979)

MONOGRAFİ: