Böbrekleri görev yapmayan bir insan ne gibi sorunlarla karşılaşır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' kategorisindedir ve Lavinia tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Lavinia

Lavinia Aktif Üye Yönetici Admin

Böbrekler vücutta bulunan atıkların ve toksinlerin atılmasını sağladığı için böbrek fonksiyonları hayati önem taşımaktadır. Eğer böbrekler görevini iyi yapmazsa atıklar kan dolaşımı ve idrar yollarında birikerek zehirlenmelere neden olabilir.
    Ayrıca böbreğin normalde yaptığı görevi yerine getirmemesine böbrek yetmezliği adı verilir. Böbrek yetmezliği durumunda böbreklerin görevlerinde önemli aksamalar meydana gelir. Bunlar Zararlı (toksik) maddelerin vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırılması, fazla suyun uzaklaştırılması, kan basıncının (tansiyon) kontrol edilmesine yardım, kan hücrelerinin yapımının kontrol edilmesine yardım ve kemiğin güçlenmesine yardım şeklinde sıralanabilir.
    Bu görevlerin yerine getirilmesindeki aksama ilerleyici ve geriye dönüşsüz olarak meydana gelirse bu duruma kronik böbrek yetmezliği denir
    Fakat görev kaybı saatler veya günler içinde meydana geliyorsa ve geriye dönüş ihtimali varsa, bu duruma akut böbrek yetmezliği adı verilir.

Sayfayı Paylaş