Üstün Zekalı çocuklara nasıl davranılmalı

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' kategorisindedir ve Berrak tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Berrak Üye Özel üye

Üstün Zekalı çocuklara nasıl davranılmalı

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre farklı olduğunumu düşünüyorsunuz.Belki de üstün zekalıdır... :)

Üstün zekalı çocukların eğitimi

Soyut düşünme üstünlerde daha gelişmiştir. Örneğin kolayca kavram oluşturabilirler. Düşünceleri akıcı, sözcük dağarcıkları geniş ve ezberleme yetenekleri gelişmiş olabilir. Kendi başlarına okumayı öğrenebilirler.(İşte burada ebeveyn olarak çok dikkatli olmalısınız.Bu noktadan itibaren rehberlik servisiyle iletişime geçmelisiniz.) Sayılara yaşıtlarından daha erken ilgi duymaya başlayabilir, zaman kavramı da yaşıtlarından erken gelişebilir.

Yeni mekanik aletleri kendileri keşfedebilirlerken, daha az yapılaşmış öğrenme materyalini seçerler. Başladıkları görevi bitirmeleri için kendilerine şans verilmesini bekler ve iki işi aynı anda yapabilirler. Bunların yanı sıra erken dönemden itibaren daha sağlıklı, fiziksel gelişimleri daha iyi ve duyuları oldukça hassastır. Çocuklarda bu özelliklerden birkaçı olduğu durumlarda, üstün zekalı olma ihtimalleri düşünülebilir.

Üstün zekalı çocukların akademik ihtiyaçları ve güçlü oldukları alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak için 'farklılaştırılmış' eğitim modeli uygun olabilir. Bu konudaki farkındalığın son yıllarda gelişmesi ile ülkemizde de özel programlarda eğitim veren okullar mevcuttur.

Ebeveynlere, çocuklarının güçlü yanlarını ve yaşıtlarını geride bırakan performanslar sergilediği alanları belirlemekte ve bu alanlardaki gelişimlerini desteklemekte önemli görevler düşer.

2. Elif Aktif Üye Yönetici Admin

Cevap: Üstün Zekalı çocuklara nasıl davranılmalı

Çocukların en güzel yanı kendi başlarına bazı işlerini görebilmeleri:) hiç ummadığım konulara beceri gösterip zaman zaman şaşırtıyor beni.

Sanırım bende de var bir üstün zakalı:)

3. Berrak Üye Özel üye

Cevap: Üstün Zekalı çocuklara nasıl davranılmalı

Aslında yukarıdaki yazıya şunu da eklemeliyim.Bu tip çocukların çoğunda zeka gelişimi hızlı ilerlerken kas gelişimi tam tersi az oluyor.Fakat seninkinin becerikli olduğunu duymuştum. :)

Yani bir örnekle açıklarsak 3 yaşında kendi kendine okumayı öğrenmiş bir çocuk 5 yaşında hala çorabını kendi giyemiyordu.(Bendeki de böyle bir durumdu :) .)İşte bu noktada hemen bir zeka testi uzman eliyle yapılması gerek.İşbirliğinne hemen geçmek gerekiyor.Aksi halde sizin kendi kendine okumuş yazmış çocuğunuz değer bilmeyen bir öğretmenin elinde vasat bir öğrenciye dönüşebilir.Sonrasında acilen okul değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. :(

Sayfayı Paylaş