Atatürkün İnsan Sevgisi ile ilgili özlü sözler

Konusu 'Atatürk diyor ki' forumundadır ve Lavinia tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.158
  Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk'ün İnsan Sevgisi ile ilgili söylediği sözler

  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün insan sevgisiyle ilgili söylemiş olduğu sözleri aşağıda okuyabilirsiniz..

  Biz, yaşama ve bağımsızlık için mücadele eden ve bu kanlı mücadele manzarası karşısında bütün uygarlık dünyasının duygusuz, seyirci kaldığını görmekle içi kan ağlamış insanlarız. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 38)

  Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir. Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir bütün olarak kıymet ve kudret görünümü arz edebilir. ( 1937)

  İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/ataturk-insan-sevgisi-sozleri-78752.jpg]ataturk-insan-sevgisi-sozleri-78752[/IMGALT]

  İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur. ( 1926 )

  En iyi kişi kendinden çok ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.

  İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir. ( 1914 )

  İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. ( 1931 )

  İnsanlığa yönelmiş fikir hareketi, er geç başarılı olacaktır. Bütün mazlum milletler, zalimleri bir gün yok edecek ve ortadan kaldıracaktır. O zaman dünya yüzünden zalim ve mazlum kelimeleri kalkacak, insanlık kendisine yakışan bir toplumsal duruma erişecektir. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 29)
Benzer Başlıklar
Forum Başlık Tarih
Mustafa kemal atatürk Atatürkün insan sevgisi ve evrensellik hakkında görüşleri 23 Ocak 2013
Kısa Özet Bilgiler Atatürkün insan sevgisi ile ilgili yazı kısa 23 Ocak 2013
Mustafa kemal atatürk Atatürkün önderliğinde kazandığımız insan hak ve hürriyetleri nelerdir 23 Ocak 2013
Atatürk diyor ki Atatürkün İnsan Sevgisi ile ilgili sözleri kısa sözler 23 Ocak 2013
Bilgi bankası Atatürkün insan sevgisiyle ilgili kısa anıları 23 Ocak 2013

Sayfayı Paylaş