Gözlüğün İcadı - Gözlüğü Kim İcat Etti ?

Konusu 'Keşifler ve Buluşlar' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.298
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Gözlüğün İcadı - Gözlüğü Kim İcat Etmiştir ?

  İlk gözlük 1280'de Salvino degil Armati adında bir italyan fizikçi tarafından icat edildi. Bu gözlük, cisimleri büyüterek kolayca görülmelerini sağlayan bir çift dışbükey mercekten oluşmaktaydı.
  [​IMG]
  1730'da Edward Scarlett sabit gözlük sapını yaptı. Böylece Gözlük icat edildikten 350 yıl sonra yüzün ortasına düşmeden tutturulabildi. Gözlük sapları kafalara göre ayarlanabildiği için burnun üstünde daha az ağırlık oluyordu ve düşmesi de önlenebiliyordu.
  [​IMG]
  Güneş gözlüğünün icadı da çok ilginç. İlk güneş gözlüğü ise 1430'da Çinliler tarafından kullanıldı. Ateşte dumanın isi ile karartılan bu gözlükler, görme kusurlarını düzeltmek için değildi. Ayrıca Güneşten de korumuyordu. Çinliler bazı yerlerde bunlara mahkemeler de dahil gözleri görünmesin diye bu yola başvurmuştu. Göz ifadelerinden düşünceleri belli etmeyen bu koyu renkli gözlükleri kullanıyorlardı. Daha sonraki yıllarda İtalya'dan Çin'e numaralı gözlükler getirildi ancak Çinliler bunların çoğunu yine iste kararttılar.

  İlk gözlükçü dükkanı ise Francis Mc Allister tarafından Philadelphia'da 1783 yılında açıldı. Gözlükçü dükkanındaki gözlükleri bir sepetin içine dolduruyor ve müşteriler de buradan tek tek denemek suretiyle gözlerine uygun geleni seçip alıyordu.
Benzer Başlıklar
Forum Başlık Tarih
Keşifler ve Buluşlar Otomobilin icadı kısaca 26 Mart 2014
Bilgi bankası Buluş ile icadın arasındaki fark nedir 23 Mart 2014
Keşifler ve Buluşlar Trenin İcadı Kısaca 11 Mayıs 2013
Keşifler ve Buluşlar Vakumlu Süpürge İcadı 22 Şubat 2014
Keşifler ve Buluşlar Kiliti kim buldu, kilitin icadı 22 Şubat 2014

Sayfayı Paylaş