Harf notu nedir ?

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve melinda tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. melinda

melinda Özel üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Hart notu ne demek
    Harf notu hesaplama

Harflendirmede üniversiten üniversiteye ufak farklıklar gösterse de temelde mantık aynıdır.Üniversite öncesinde(lise,ilköğretim vs)yazılılardan aldığımız notun karşılığı 5,4.. gibi sayılarla belitiliyordu.
    Üniversitede ise AA,BA.. gibi ifadelerle belirtiliyor.Ortalama hesaplanırken de bu harflerin katsayılarıyla dersin kredisi çarpılıp toplam krediye bölünür.
    AA dan DC ye kadar olan notlar o dersten başarılı sayıldığınızı yani geçtiğinizi gösterir.DC ise şartlı geçmedir.Yani dönem ortamanız okulun belirlediği ortalamanın(örneğin 2.00) üzerindeyse o dersten başarılı sayılırsınız ve harf notunuz DC+ şeklinde gösterilir.
    Eğer altındaysa o dersten başarısız sayılırsınız ve notunuz DC- olarak gösterilir.
    Bazı üniversitelerin sisteminde şartlı geçme DD dir.
    Harflerin sayısal değerleri ise şöyledir
    Harf Notu Katsayılar
    AA 4
    BA 3,5
    BB 3
    CB 2,5
    CC 2
    DC 1,5
    DD 1
    FD 0,5
    FF 0

B:Kredisiz dersler için başarılı,
    K:Kredisiz dersler için kalır,
    D: Devamsız,
    G:Girmedi,
    M:Muaf ,
    S:Süren çalışma,
    E:Eksik (takip eden dönemin ders kayıt tarihine kadar düzeltilmeyen (E) notu (FF)�ye dönüştürülür)
    Bir dersten (AA), (BA), (BB), (CB), (CC) notlarından birini alan öğrenci o dersi başarmış sayılır. Ayrıca, bir yarıyıla/yıla ait not ortalaması en az 2.00 olan öğrenciler o yarıyıl/yıl (DC) notu aldıkları derslerden de başarılı sayılırlar. Bu sonuç, (DC+) olarak ifade edilir.
    (B) ve (K) notu ortalama hesaplarına dahil edilmez.
    (M) notu Üniversite dışından nakil yoluyla gelen veya ÖSYM sınavı, yatay ve dikey geçiş yolu ile Üniversiteye kaydolan öğrencilere evvelce almış oldukları ve denkliği bölüm başkanlığının önerisi üzerine ilgili yönetim kurulunca tanınan dersler için verilir. (M) notu ortalama hesaplarına dahil edilmez.

Hacettepe Üniversitesi için harf notu karşılıkları
    Puanlar Notlar Katsayılar
    90-100 A1 4,00
    85-89 A2 3,50
    75-84 B1 3,00
    70-74 B2 2,50
    65-69 C1 2,00
    60-64 C2 1,50
    55-59 D1 1,00
    50-54 D2 0,50
    0-49 F3 0,00
    F2 0,00
    F1 0,00
    G : Kredisiz derslerde başarılı.
    K : Kredisiz derslerde başarısız.
    F1 : Devamsızlık nedeniyle genel sınava girme hakkı yok, başarısız.
    F2 : Genel sınava girme hakkı olduğu halde girmedi, başarısız.
    F3 : Genel sınava girdi, başarısız.
    H (Mazeretli): İlgili yönetim kurulunca geçerli görülen mazereti nedeni ile, genel sınava giremeyen öğrenciler için ilgili yönetim kurulu kararı ile Öğrenci İşleri Daire
    Başkanlığı
    tarafından kaydedilen nottur.

melinda/webokur.com

2. Yavuz

Yavuz Üye Üye

Cevap: Harf notu nedir ?

AA Bea :)

Sayfayı Paylaş