İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Active Member Yönetici Admin

    Katılım:
    16 Şubat 2012
    Mesajlar:
    6.464
    Sponsorlu Bağlantılar
    İnsanlığa Hizmet Etmiş Ünlü Kişiler Ve Buluşları

    Dünya tarihinde İnsanlığa hizmet eden kişilerin isimleri ve Buluşları hakkında bilgi. Çoğunluğunu yabancı bilim adamlarının oluşturduğu isimlerin arasında Türk islam alimleri de bulunuyor. Bu kişilerin İnsanlığın Yararına yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler şöyle:

    İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler:

    Albert Einstein
    Alexander Graham Bell
    Ali Kuşçu
    Arşimet
    El-Birûni
    El-Harezmî
    Galileo Galilei
    Hazerfen Ahmet Çelebi
    Marie Curie
    Mimar Sinan
    Pierre Curie
    Thomas Edison

    İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişilerin Buluşları:

    Albert Einstein: Einstein, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılarda bulundu. Kuramsal fiziğine katkılarından ve foto elektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü..Fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Einstein özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş izafiyet teorisi ile tanındı.

    Alexander Graham Bell: iskoç bilim adamı Alexander Graham Bell insanlığa büyük hizmetlerde bulundu. 3 Mart 1847'de İskoçya'da doğan Alexander Graham Bell’in insanlığa en büyük hizmeti 1876 yılında telefonu icat etmesidir.

    Ali Kuşçu: 1403-1474 yılları arasında yaşayan Ali Kuşçu Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir. Asıl adı Ali Bin Muhammed'dir.

    Arşimet: Fizikçi, matematikçi ve filozof olan Arşiment, suyun kaldırma kuvvetini bulması bilime en çok bilinen katkısıdır. Ayrıca integral hesabın babası da Arşimet'tir.

    El-Birûni: İslam bilgini el-Birûnî Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanında yaptığı çalışmalarıyla bilinir.

    El-Harezmî: El-Harezmi matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır.

    Galileo Galilei : 1564 –1642 yılları arasında yaşayan Galille İtalyan fizikçi, gökbilimci, filozof
    ve matematikçidir.

    Hezârfen Ahmed Çelebi: 17. yüzyılda Osmanlı döneminde yaşayan Müslüman Türk bilgini Ahmed Çelebi, geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan biridir.

    Pierre Curie Fransız fizikçi Pierre Curie 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayarak Curie Yasası'nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini Curie sıcaklığı adı verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. 1898'de iki yeni elementi polenyum ve radyumu elde etmeyi basardı. 1895'de Pierre Curie ile evlenen Marie Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu.

    Mimar Sinan: Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi Mimar Sinan, yapıtları ile dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir.

    Marie Curie: Fransız asılı Marie Curie 1895 yılında Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu.

    Thomas Edison: Amerikalı mucit ve iş adamı Edison, 20.yüzyılı buluşlarıyla büyük bir şekilde etkiledi. Ampulu bulan Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli mucitlerden biridir.


Sayfayı Paylaş