İstiklal Marşının 10 Kıtasının Anlamı

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Lavinia

Lavinia Yönetici Admin

Sponsorlu Bağlantılar
    istiklal marşının 10 kıtasının anlamı nedir

İstiklal Marşımızın 10 kıtasının açıklamasını konunun devamında bulabilirsiniz..

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
    Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
    O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
    O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Birinci kıtada şair, Türk milletine cesaret aşılamak için ve onda bulunan duyguları harekete geçirmek için şiire korkma kelimesiyle başlıyor. Bayrak bir milletin bir milletin geleceğinin ve bağımsızlığının sembolüdür. Bayrağın dalgalanmaması Türk milletinin istiklalini kaybetmesidir. Şair ülkemizde bir tek insan kalana kadar bu vatanı savunacağımızı belirtiyor. Bu durumda en son Türk bireyi son nefesini vermeden Türk istiklal ve bağımsızlığını yok etmek, Türk bayrağını indirmek mümkün değildir. Çünkü bayrağımız milletimizin yıldızıdır. Bayrağın kaderi ile milletimizin kaderi birbirine bağlıdır. Bayrak bizimdir, biz yaşadıkça onu elimizden kimse alamaz.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
    Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
    Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
    Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Bayrağımızın o zamanki kırgın, küskün, öfkeli halini dile getirildiği 2. kıtada şair bayrağımızın öfkeli halini bırakıp göklerde dalgalanmasını, kahraman Türk milletine artık gülmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca eğer bu şiddetli ve öfkeli halini bırakmazsa uğruna dökülen şehit kanlarımızın helal olmayacağını da söylüyor. Türk bayrağının gülmesi göklerde dalgalanmasıdır. Bir aşığın sevgilisinden güler yüz beklemesi gibi bağımsızlığa aşık Türk milletide özgürlüğün sembolü olan bayraktan gülmesini beklemektedir. Bu milletimizin en doğal hakkıdır.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
    Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
    Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
    Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Bu kıtada Mehmet Akif Ersoy ezelden beri bağımsız yaşamış bir milletin ferdi olduğunu vurguluyor. “Ben” kelimesini Türk milleti adına kullanarak, Türklerin tarih boyunca hür bir millet olarak yaşadığını ve bundan böyle de bağımsız bir şekilde, kimsenin boyunduruğu altına girmeden yaşayacağını ifade ediyor. Türk ulusunun en önemli özelliği olan hürriyetine bağlılığını vurguluyor. Bağımsızlığın milletimizin hakkı olduğunu söylüyor. Türk milletini kükremiş bir sele benzetiyor ve önüne çıkan herkesi ezip geçeceğini söylüyor.

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
    Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
    Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
    “Medeniyyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Şair bu kıtada vatanımızı istila etmeye kalkan Avrupalıya meydan okuyor. Bağımsızlık için mücadele veren milletine sesleniyor. Ne olmuş! Gelirlerse gelsinler! Bizim inancımız, hiçbir kuvvet karşısında sarsılmayacak kadar güçlüdür. Göğsümüzdeki iman, bütün saldırıları durduracak kadar, bizi korkusuz yapmaktadır. Bu dörtlükte medeniyet bir canavara benzetiliyor. “Ulusun” diyerek işgalcileri, medeniyet iddiasında bulunanları vahşi canavara benzetiyor. Bu canavarın ulumasından korkmamak gerektiğini dile getiriyor.

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
    Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
    Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…
    Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bu kıtada şair Mehmet Akif Ersoy kahraman Türk askerine hitap ediyor. Türk yurdunu alçakları uğratmaması için gerekirse canını feda etmesini öneriyor. Şehit gövdelerinin meydana getireceği siperler düşmana mani olacaktır. Mehmet Akif düşmanın çok kısa bir süre içinde bu hayasızca akına son vereceği Allah’ın Türk milletine Kuran-Kerimde vaad ettiği zafer gününün yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı:
    Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
    Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Bu kıtada ise Şair Türk ordusuna vatanın kutsallığını hatırlatıyor. Toprak ile vatan arasında büyük bir fark vardır. Toprağı vatan haline getiren onu elde etmek ve korumak için savaşan fertlerin varlığıdır. Kısacası sıradan bir toprak büyük bir değer taşımaz; ama vatan toprağı uğrunda şehit olan atalarımızın o topraktaki mezarlarıdır. Bu kutsal vatanı dünyalara değişmeyiz. Toprak dünyanın dünyanın her yerinde bulunur. Ancak atalarımızın kanlarıyla sulanan topraklar vatanımız üzerindedir.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
    Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
    Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
    Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Bu vatan cennet kadar kıymetlidir. Şehit olanların ruhu dini inanışımıza göre doğrudan doğruya cennete gider. Şehitlerimiz bu vatan toprağında yattığı için cennetten farksızdır. Bu durumu heyecanın doğurduğu bir mübalağa ile “toprağı sıksan şehitler fışkıracak” diyerek dile getirmiş. Şair Allah’tan bütün sevdiklerini hatta canını bile seve seve vermeye hazır olduğunu ancak bu milletin var olduğu süre içerisinde bu topraklardan ayrı kalmamasını diliyor.

Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli:
    Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli.
    Bu ezanlar-ki şahâdetleri dinin temeli-
    Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

Bu kıtada Mehmet Akif şehitlerin adına konuşuyor. Şairin Allah'tan tek bir isteği vardır. İbadet edilen yerlere, yabancıların elleri değmemelidir. Okunan ezanların dinin temelleri olduğunu belirten şair camilerde okunan ezanların sonsuza kadar susmamasını, vatanın her bir yerinde sonsuza dek duyulmasını istiyor.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
    Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım,
    Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
    O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Şair bu kıtada vatanı için şehit olduğunu düşlemiştir. Eğer mezarının baş ucunda bir mezar taşı olursa, bu taş bile onun minnetinin bir ifadesi olarak secdeye varacaktır. Ezan sesleri vatanın her yerinde inledikçe şehit ruhlarının coşku içerisinde secdeye kapanacağını, ezan sesinin mezar taşlarına bile tesir edecek güçte olduğunu, vatan topraklarının düşman elinden tamamen arınmış olduğunda, ruhunun en temiz haliyle yerden göğe yükselerek huzur bulacağını anlatıyor.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
    Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
    Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
    Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
    Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Bu kıtada şair, zafer gününün heyecanını yaşayarak, ay yıldızlı bayrağımızın artık gururla dalgalanması gerektiğini ifade ederek, Türk milletinin artık yok olmayacağını, tarih boyunca hür yaşamış olan milletimizin yine hür olarak yaşayacağını, bağımsızlığın, Allah’a inanan ve güvenen Türk milletinin hakkı olduğunu anlatmıştır.
  2. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Cevap: İstiklal Marşının 10 Kıtasının Anlamı

saol ya türkçe sınavında bunlar sorulcak çalışçam çok saol
  3. Misafir

Misafir Ziyaretçi

biz bunu 5 kere yazdık
  4. tuğba

tuğba Ziyaretçi

benim işime çok yaradı 100 aldım çok teşekkür ederim.
  5. ŞEYDA

ŞEYDA Ziyaretçi

Bence Çok iyi
  6. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Üffff kısası yok mu?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bu hiç isime yaramadı
  7. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Çok güzel olmus bench yarin türkçeden yazilimiz var çagri koleji
  8. ada

ada Ziyaretçi

işime çok yaradı sınavdan 100 aldım teşekkürler çalışkandım çalışkanlığımı bu metini ekleyerek bi kez daha gösterdim öğretmenime
  9. a.hakan

a.hakan Ziyaretçi

daha kısası yokmu yaaa yazmaktan elim koptuuuuu........ :D
  10. a.hakan

a.hakan Ziyaretçi

yaaaa ne kısaymışş yaaa........
  11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bu benim işime çok yarıyacak yarın sınavımız var 5 alırım
  12. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bu sayfa çok güzel bana müzik performansından 100 aldırdı
  13. kelebek peri

kelebek peri Ziyaretçi

bence süper sınavdan 100 aldım hemde bu yazıyı 10 kere okuyarak ve sonunda ben çalıştım ben aldım diye bir söz vardır ve bende aynısını yaptım
  14. Misafir

Misafir Ziyaretçi

güsel ve ödeve yardımcı
  15. Misafir

Misafir Ziyaretçi

saol emmi oğlu coq işime yaradı
  16. Misafir

Misafir Ziyaretçi

sağolasınızz
  17. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Artisliğiniz kime bende yüz aldım
  18. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bnce çk gzl yazılıdn 95 aldm çk işime yrdi 5puanda başlıktan kybettim sperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
  19. Misafir

Misafir Ziyaretçi

ben ce biraz daha kısa olsaydı ve açıklayıcı olsaydı anlamamız daha kolay olurdu
  20. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Bedenden sözlümüz var ve hoca bundan sorcak çok saolun ya cidden
Benzer Başlıklar
Forum Başlık Tarih
Şarkı Notaları İstiklal Marşının Notaları 25 Mart 2014
Türkçe edebiyat İstiklal marşının notaları melodika 21 Mart 2014
Türkçe edebiyat İstiklal marşının 8. kıtasında anlatılmak istenen duygu 12 Mart 2014
Ödevim var İstiklal Marşının kabulü ve önemi ile ilgili kompozisyon 11 Ocak 2013
Bilgi bankası İstiklal Marşının Anlam ve Önemi Nedir 9 Ocak 2013

Sayfayı Paylaş