Mevlananın Eserleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Yazarlar ve kitapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.158
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mevlananın eserlerinin isimleri

  Mevlana Celaleddin Rumi Horasan'ın Belh yöresinde doğmuştur. Annesi, Belh Emiri Rükneddin'in kızı Mümine Hatun, babası alimlerin sultanı unvanı ile tanınmış, Muhammed Bahâeddin Veled'dir.
  Eserleri genellikle Farsça olan Mevlana'nın az da olsa Türkçe şiirler söylediği bilinmektedir. Geniş bir kültüre sahip olan Mevlana, o sıralarda yazışma dili Farsça olduğu için eserlerinde bu dili kullanmıştır. Mevlana'nın başlıca eserlerinin isimleri: Divan, Mesnevi, Mecalis-i Sab'a, Fihi Ma Fih ve Mektubat'tır. Bu eserlerden kısaca bahsedecek olursak;
  Divan: Divan- ı Kebir ya da Divan-ı Şemsu’l-Hakaik isimleriyle de bilinir. Mevlana'nın felsefesini, insancıllığını ve ilahi aşkını dile getirmek oldukça önemli bir eserdir.

  Mesnevi: Tasavvufu çeşitli hikayelerle anlatan bu eser altı cilttir. Bu eserin Mevleviliğin halk tarafından sevilmesinde büyük etkisi vardır. Mesnevi Türkçe olarak açıklanmış ve çeşitli yabancı dillere çevrilmiştir.

  Mecalis-i Sab'a: Tasavvufi ve ahlaki bir eser olan Mecalis-i Sab'a camide yapılmış öğütleri, ayet ve hadis açıklamalarını içerir. Mevlana'nın öğütlerinin adı bilinmeyen bir kişi tarafından Farsçaya yapılmış çevirisidir.

  Fihi Ma Fih: Tasavvuf ve ahlak bakımından önemli olan bu eser Mevlana'nın özellikle Başvezir Muiniddin Pervane'nin bulunduğu toplantılarda söylediği öğütleri içerir.

  Mektubat: Bu eser Mevlana'nın Selçuklu sultanlara, bakanlara, doktorlara, hakimlere ve ahilere yazdığı mektuplardan oluşur.
Benzer Başlıklar
Forum Başlık Tarih
Zengin Bilgiler Mevlananın Anadolunun Türk yurdu olmasına yaptığı katkı 28 Ocak 2013
Bilgi bankası Mevlananın Anadoluya Yaptığı Katkılar 27 Ocak 2013
Bilgi bankası Mevlananın en güzel hikayeleri 8 Ocak 2013
Hayat hikayeleri Mevlananın Hayatı Kısaca Özeti 29 Eylül 2012
Ünlü Sözler Mevlananın dil ile ilgili sözleri 25 Eylül 2012

Sayfayı Paylaş