Yemenin Başkenti

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Lavinia

Lavinia Yönetici Admin

Sponsorlu Bağlantılar
    Yemenin Başkenti neresidir

Yemen Başkenti

Yemen'in başkenti San'a'dır. İmam Ahmet döneminde (1948-1962) başkent Taiz'e taşınmıştı. 1962 yılında Cumhuriyet kurulduktan sonra başkent tekrar San'a oldu. Ayrıca 1990 yılında Kuzey Yemen'le Güney Yemen'in birleşmesinden sonra yeni devletin de başkenti oldu.

2. Yavuz

Yavuz Üye Üye

Cevap: Yemenin Başkenti

Yemenin başkenti San'a islam tarihi açısından çok çekişmeli bir geçmişi vardır. Hz. Ali kerremAllah'u veche zamanında müslüman olan şehir, ileriki yıllarda Emevi ve Abbasi hanedanları ile Zeydi olan imamlar arasında çekişmelere sahne olmuştur. 17. yüzyılda Osmanlı sınırlarına dahil olan San'a şehri çatışmalardan kurtulamadı. Şii imamların sürekli sorun çıkardığı bölgede Osmanlı imamlara belli özerklikler verdiysede yinede sonuç alınamadı. I.Dünya savaşından sonra İmam Yahya Önderliğinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Günümüzde tarihi kalıntıları açısından Birleşmiş Milletlerin kültür mirası listesinde yer almaktadır. Ayrıca 2004 yılında Arap Kültür Başkenti olarak ilan edilmiştir. 2005 yılı verilerine göre toplam nüfusu 1,937,451 dolaylarındadır.

3. webkolik

webkolik Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Başlığı okuyunca aklıma Kahve Yemen'den mi gelir? sorusu takıldı..Biraz araştırınca türkülere konu olan kahvenin gerçekten de Yemen'den geldiği bilgisine ulaştım.

Habeşistan'ın dağlık bölgelerinde keçilerini otlatan Kaldi adlı bir çoban yabani bir bitkinin meyvalarını yiyen keçilerinin çok enerjik olduklarını hatta geceleri bile uyumak istemediklerini görmüş.:) Kaldi topladığı meyveleri kaynatıp suyunu içince aynı etkileri kendinde de hissetmiş. Böylece kahve keşfedilmiş deniliyor.
    Buradan yayılmaya başlayan kahve ilk kez 15. yüzyılda arap yarım adasında Yemen denen bölgede yetiştirilmeye başlamış. "Arap şarabı" diye anılan bu içecekten tadarlarmış. 16. yüzyılda Pers, Mısır, Suriye ve Anadolu'da da kahve bilinir ve kullanılır olmuş.

4. Yavuz

Yavuz Üye Üye

bana kahve Yunanistan'dan geliyor. sürekli gidip gelen müşterilerim var. gerçekten lezzeti mukemmel. çok sık olamsada akşamları içiyorum. ama uykumu etkilemiyor belki daha rahat uyuyorum :) -nasip olursa birgün ikram etmek isterim-

Sayfayı Paylaş