19 Mayıs Hakkında Kompozisyon

Milletimiz için en önemli günlerden bir tanesi: 19 Mayıs… Bağımsızlığa ilk adımın atıldığı gün.. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak bastığı gün…

Milletimizin Kurtuluş mücadelesi ülkesini içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak isteyen Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basmasıyla başladı. Mustafa Kemal Samsun’a ayak basarak bütün ülkeyi aydınlatacak bir hareketi başlattı. Çünkü Mustafa Kemal, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağına inanıyordu. Bu inanç doğrultusunda milli mücadelede tam bağımsızlığı esas aldı ve Kurtuluş savaşı başarıyla sonuçlandı.

Milli mücadelenin başarıyla sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Cumhuriyeti Türk gençliğine armağan etti.

İşte bu sebeplerle 19 Mayıs milletimizin için çok önemli bir gündür. Bunların yanı sıra Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 mayısı doğum günü olarak kabul etmesi de bu günün anlam ve önemini çok iyi bir şekilde göstermektedir.

 

Diğer bir kompozisyon örneği

 

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve SporBayramı olarak her sene ülkemizde kutlanan 19 Mayıs günü Atatürk tarafından gençlerimize hediye edilmiş bir gündür. Bir milletin geleceği, sağlıklı ve dinamik beyinleri gençleridir. İşte Atatürk gençlere olan bu inancından dolayı ülkeyi onlara emanet etmiştir. Bu her açıdan çağdaş ve aydınlıkçı bir düşüncedir. Bizi diğer devletler arasında üst sıralara çıkaracak olanlar gençlerimizdir.

Gençliğe her zaman çok büyük önem vermiş olan Atatürk onların büyük ideallere rsahip olmalarını istemiş ve içlerindeki enerjiye güvenmiştir. Gençliğe Hitabesinde ulu önder Atatürk bugünleri görmüş ve ona göre konuşmuştur. Kendisi ileri görüşlülüğü sayesinde gençlerimizin ne kadar büyük rol oynayacağını o günlerden görmüştür.

Gençler, ne zaman olursa olsun ülkenin içinde bulunduğu kötü durumdan kurtulması için tek çaredir. Onlara büyük görevler düşmektedir. Gençler bu sebeple Atasının onlara mirasını yerine getirmeli, çok çalışmalı ve ülkesi için faydalı birer birey olmalıdır ki aydınlık yarınlara ulaşabilelim.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar