2013 Ramazan Orucu Ne Zaman Başlıyor

2013 Ramazan Ayı Oruc  Başlangıcı Ne Zaman Başlayacak? Ramazan-ı Şerif Orucu, ne büyük bir görevdir ki, insan bu sayede ruhunu arındırır, kalbinde irfan nurları parlar, muhtaç kimselerin hallerini düşünerek kendisinde şefkat ve merhamet hisleri uyanır, bu sebeple sevaplara kavuşur.Bütün bunlar bizim için en faydalı, en yüksek bir görevdir. Mübarek ayda bunları güzelce yerine getirmeye muvaffak olmayı Allah Teala’dan niyaz ederiz. Aşağıda hazırladığımız tablodan tüm bilgilere bakabilirsiniz. Herkese şimdiden hayırlı Ramazanlar diliyoruz..

9 Temmuz 2013 Salı Ramazan Ayı (Orucun) Başlangıcı
7 Ağustos 2013 ÇarşambaArefe Günü
8 Ağustos 2013 PerşembeRamazan Bayramı’nın 1. Günü
9 Ağustos 2013 CumaRamazan Bayramı’nın 2. Günü
10 Ağustos 2013 CumartesiRamazan Bayramı’nın 3. Günü

 

İslâm’ın temel ibadetlerinden biri de ramazan ayında oruç tutmaktır. Oruç, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla, tan yerinin ağarmasından, güneşin batmasına kadar yeme içme ve benzeri bedeni isteklerden uzak durmaktır. Oruç bedenle yapılan bir ibadettir.

Ramazan Orucu niçin tutulur?

Oruç Allah’ın emrini yerine getirmek, ona yakınlaşmak ve onun hoşnutluğunu kazanmak amacıyla tutulur. Çünkü Allah kendisine sevgi, saygı ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır. İbadete layık tek varlık odur. O, bize ve bizim ibadetlerimize değer vermektedir. Değer vermesinin ve yaratmasının nedeni ona ibadet etmemizdir. Oruç tutarak Allah’a olan sevgimizi, saygımızı, bağlılığımızı somut bir şekilde gösteririz. Bu durum bizi Allah’a yaklaştırır. Böylece onun sevgisini ve hoşnutluğu kazanır ve ona teşekkür etmiş oluruz.

Ramazan Orucu kimlere farzdır?

Akıllı, ergenlik çağına girmiş ve sağlığı yerinde olan Müslümanlar oruç tutmakla yükümlüdürler. Yüce Allah Kur’an’da “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı” (Bakara suresi, 183) buyurarak, oruç ibadetinin farz olduğunu belirtmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar