2013 TUS İlkbahar Ek Tercih Kılavuzu

2013 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş (TUS ) Sınavı İlkbahar Dönemi ek yerleştirme kılavuzu da yayımlandı. Aşağıdaki bağlantıdan Kılavuza ulaşabilirsiniz.Tıpta Uzmanlık Eğitim Giriş sınavı olan (2013-TUS) ek yerleştirme  tercih işlemleri bugün başlıyor.

2013 TUS İlkbahar Ek Tercih Kılavuzu  için BURADANtıklayın.

Ek yerleştirmeyle ilgili ÖSYM DUYURUSU:

26 Haziran – 1 Temmuz 2013 tarihleri arasında 2013-TUS İlkbahar Dönemi ile ilgili ek yerleştirme tercih işlemleri yapılacak. Tercihler aday tarafından ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr internet adresinden , bireysel olarak internet aracılığı ile yapılacatır.Ek yerleştirme, 2013-TUS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile 2013-TUS İlkbahar Dönemi Tercih Kılavuzunda bulunan ilke ve kurallara göre olması gerekmektedir. Ek yerleştirme sonuçları ise  ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek.Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

 

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ya da Tıpta Uzmanlık Sınavı (kısaca TUS), Türkiye’de tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi için gereken branş seçme sınavıdır.

Her yıl eylül ve nisan aylarında olmak üzere 2 kez yapılır. ÖSYM’nin Türkiye geneli için Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapılan bir sınavdır. 2012 öncesinde TUS yalnızca Ankara’da yapılmaktaydı.

Sınav, Tıbbî Yabancı Dil Sınavı ve Bilim sınavı olmak üzere iki basamaktan oluşmaktadır. İlk basamak olan Yabancı Dil Sınavının amacı Bilim Sınavına girecek adayları seçmektir. Bilim Sınavı olarak adlandırılan ikinci basamak sınavının amacı ise bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar