• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 761 Görüntülenme

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Sosyal medya abur cubura benzer; az tüketildiğinde sorun çıkarmaz, çok tüketildiğinde hastalığa neden olur. Bu sebeple ebeveynler, çocuklarının istedikleri her şeyi istedikleri an yemelerini izin vermezler. Çocukların vücutlarına giren her şey onların sağlığını, esenliğini ve okul başarısını etkiler. 

Ailecek sosyal medya diyetine başlayınSosyal medya tıpkı abur cubura benzer, az tüketmek kâfidir. Çocuğunuzun günlük mönüsü fiziksel ve yaratıcı aktivitelerden, ev ödevlerinden ve gerçek hayatta arkadaşları ve ailesi ile yüzyüze etkileşimlerinden oluşmalıdır. Sosyal medya özel bir ikram olmalıdır ama maalesef çoğu çocuk için ana yemek haline gelmiştir. Yedi-sekiz yaş grubundaki çocukların çoğu, okulda ya da aileleriyle geçirdiklerinden daha fazla zamanı ekran karşısında geçirirler. Bu durum, sağlıklı beslenmek yerine daha çok aburcubur tüketmek gibidir. Uzun vadede obezite ve bununla bağlantılı hastalıklar ile akademik, dikkat, davranış ve ilişki sorunları yaşama riskini arttırır. 

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Çocuğunuzun yediklerini nasıl kontrol ediyorsanız, medya diyetini de siz belirlemelisiniz. Başta Amerikan pediatri akademisi olmak üzere pek çok kurum, ailecek medya diyetine başlamanızı ve buna bağlı kalmanızı tavsiye ediyor. Bu hep birlikte yapabileceğiniz bir proje olabilir. Bu konuda atılacak ilk adım bütün aile bireylerini bir hafta boyunca bir medya günlüğü tutmaya başlamasıdır. Medyayı ne kadar süre kullandıklarını not edebilirler. Böylece hangi medyayı kullandığınızın ve buna ne kadar zaman harcadığınızın farkına varırsınız. 

İkinci adım ise aileniz için sağlıklı bir medya diyeti oluşturmaktır; her aile bireyinin ekran karşısına geçireceği toplam saate yönelik net sınırlar koymanız gerekiyor. Amerikan pediatri akademisi Çocuklar için günde 2 saatin aşılmamasını tavsiye ediyor. Bu sürenin daha kısa olması gerektiği de öneriliyor. Özel durumlarda bazı kaçamaklara izin verebilirsiniz; mesela ailecek milli maç ya da film izleyebilirsiniz. Fakat yine de yemek saatlerinde ve yatmadan önce bütün ekranları kapatmak ve bunları çocuğunuzun odasından uzak tutup ortak alanlarda bulundurmak en doğrusudur. 

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Ailecek sosyal medya diyetine başlayın

Yedi-sekiz yaşındaki çocuğunuz, izinli olduğu Medya süresinin bir bölümünü iPad’le oynayarak, çizgi film izleyerek veya web sitesinde  dolaşarak geçirmek isteyebilir. Ama nasıl size sormadan kendi başına dondurma ya da kurabiye alamıyorsa, herhangi bir dijital cihazı kullanmadan ya da televizyon izlemeden önce de izninizi alması gerekir. Ebeveyni olarak çocuğunuza bekçilik yapma görevini sizin üstlenmeniz, ne yaptığını, neyle oynadığını, ne istediğini ve bunların ne zaman ve ne kadar süreyle yaptığını bilmeniz gerekir.

Ayrıca, çocuğunuzu olumlu rol modellere ve medyaya yönlendirirken onu cinsel unsurları barındıran programlardan, filmlerden, oyunlardan ve internet sitesinden uzak tutmak sizin görevinizdir. Bununla birlikte sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı gösteren; içinde küfürlü konuşmalar geçen; anlaşmazlıkların şiddet kullanarak çözüldüğü ama bunun olumsuz sonuçlarına yer vermeyen içeriklere karşı dikkatli olmalısınız. Sosyal medya, davranışları standart hale getirir ve aileniz için kabul edilebilir standartları belirlemek sizin işinizdir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar