Altın Tapınak Hindistan

Altın Tapınak veya Harmandir Sahib, Hindistan\’ın Amritsar şehrinde yer almaktadır. Sih tapınağı olan bu tapınak, halk arasında Altın Tapınak veya Tanrı\’nın Tapınağı olarak anılır. Sih inancındaki en önemli ibadethane olan tapınak, Sih gurudwaralarının en eskilerindendir. Tapınağı 4. Sih gurusu olan Guru Ram Das Ji tasarlanmıştır. Aynı zamanda Amritsar şehrinin planlayıcısı ve kurucusudur. Bu nedenle ve tapınağın bu şehirde bulunması nedeniyle şehre Guru Şehri anlamına gelen Guru Di Nagri denir.

Tapınak 1574 yılında yapılmıştır. Babür İmparatoru olan Ekber Şah, araziyi 3. Guru, Guru Amar Das\’ın kızına evlenme hediyesi olarak vermiştir. Kızın evlenmiş olduğu Bhai Jetha daha sonra 4. Guru olan Guru Ram Das Ji\’dir. Dördüncü Guru, Guru Das Ram Ji önderliğinde gölet büyütülmüştür. Etrafındaki kasaba genişletilmiştir. Sonra 5. Guru olan Guru Arjan Dev Ji döneminde ise tapınak kompleksi tamamlanmıştır.

Harmandir Sahib büyük bir kompleksi kaplamaktadır. Kompleksin ortasında tapınak yer alır. Tapınağı çevreleyen suni gölün adı AmritSar yani Kutsal Su Gölü ya da Ölümsüzlük Pınarı Havuzu\’dur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar