Anne-Babalara Tavsiyeler

Değerli anne-babalar, çocuklarınızın daha güzel bir hayat yaşayabilmesi için, lütfen onlara psiko-sosyal yönden şu alışkanlıkları kazandırmaya çalışınız:

1.Çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırın onu okuma zevki ile yetiştiriniz. Kuşkusuz çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmanın  en etkili yolu  da ona model oluşturmaktır. Gerçek şu ki ebeveynlerin okumadığı aile ortamlarında  yetişen çocukların sonradan okma alışkanlığı kazanması oldukça güçtür.

2. Çocuğunuza bir sanat zevki aşılamaya çalışın. En azından çocuğunuza bir enstrüman çalma, resim yapma, tiyatroya gitme alışkanlığı kazandırınız. Çünkü sanat, psiko-sosyal sağlığımızın gıdasıdır. Sanat zevki aşılanan çocuğun duygusal gelişimi hızlı olur. Dünyamızdaki güzellikleri  de ancak sanat zevki gelişmiş sanatçı ruhlu insanlar farkedebilir.
4. Çocuğunuza verme ve paylaşma alışkanlığı  kazandırınız ki  diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilsinler. Elbette ki vermeyi ve paylaşmayı öğrenen çocuğun, ilerdeki hayatının amacı da ”mutlu yaşamak ve mutlu yaşatmak” olacaktır.

5. Çocuğunuzu Türk kültürünün üstün değerlerine uygun olarak eğitiniz. Onlara kültürel değerlerimizi öğretin ki onlarda kendi kültürlerini tanıyıp sevsinler.

6. Çocuğunuzun eğitimiyle  yakından ilgilenin ki, iyi sonuçlar alabilesiniz.  Aklınızdan çıkarmayınız ki çocuk eğitimi, ilgi ve emek ister.

7. Küçüklüğünden beri çocuğunuza birtakım görev  ve sorumluluklar veriniz ki onda görev ve sorumluluk bilinci gelişiversin.

Değerli ebeveynler, çocuklarınız arasında ayırım yapmayınız. Gerek nimette gerekse külfette onlara mümkün olduğu kadar eşit ve adil davranınız.

Anne-babaların çocuklarını iyi eğitmekten daha önemli görevleri olamaz.İyi öğretmen odur ki, kendisinden daha başarılı öğrenciler yetiştirir, iyi anne-baba da odur ki, kendilerinden daha nitelikli çocuklar yetiştirir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar