Babalar günü ilk ne zaman ve nasıl kutlandı

Haziran ayının 3. haftası kutlanan Babalar Günü’nün tarihçesi ve  ortaya çıkışı hakkında bilgilere bakıldığında iki ayrı hikayesi ortaya çıkıyor. Bunlardan birincisi,Virginia’da yaşayan John Dowdy, annesini kaybettikten sonra onun tüm sorumluluğunu alan babası için böyle özel bir gün kutlanması fikrini istedi.
Başak bir kaynağa göre de 1910 da Washington’daki John Bruce Dodd, altıncı çocuğunun doğumu esnasında hayatını kaybeden annesinin ardından,yaşamını  çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya atmıştır. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp diğer taraftan 6 çocuğa bakmasının zorluğunu fark eden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar için bir günün olmamasını haksızlık olarak gördü. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başladı. Ancak, bu çalışması bir sonraki yılın Mayıs ayına  kadar sürdü.

Tarihte ilk defa  19 Haziran 1910’da  İLK BABALAR GÜNÜ kutlanmıştır.

19 Haziran 1910..Takvimler bu günü gösterdiğinde, Babalar Günü, ilk kez Washington’da kutlandı. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine de yayıldı. Babalar Günü için ilk resmi kutlama ise 1924’te ABD Başkanı Calvin Coolidge’in desteği ile gerçekleştirildi. 1966’da dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıkladı.

Babalar Günü’nün ortaya çıkışıyla ilgili olarak  Katolikler’in yorum ise çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hazreti İsa anısına Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde ise özellikle 1980’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, yaygın bir şekilde kutlanmaktadır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar