Balık tüketiminin faydaları

Balık tüketiminin seratonin yani mutluluk hormonu salgılanmasına destek olması nedeni ile mevsim geçişlerinde artan depresyona da faydalı olacağını belirtildi.

Eylül ayı itibariyle açılan balık sezonu ile su ürünleri de raflardaki yerini almaya başladı. Hem daha kolay ulaşılabilir olması hem sağlığa faydaları ile tercih edilen balığın doğru tüketimi birçok kronik hastalığın yanında kanser hücrelerinin de önlenmesine olanak sağlıyor. Mevsiminde tüketilen taze balığın faydalarına dikkat çeken beslenme ve diyet uzmanları, balığın seratonin (mutluluk hormonu) salgılanmasına da destek olması nedeniyle özellikle mevsim geçişlerinde artan depresyon vakalarında da faydalı olacağını belirtti.

Balık içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde, beynimizin yaşlanma sürecini uzatıyor ve çağımızın vebası kanser hücreleri için de önleyici özellikleri barındırıyor. Balık tüketimi beyin ve sinir gelişiminin yanı sıra fiziksel ve psikolojik gelişimeleri de destekler. İşte balığın fayda açısından nasıl tüketildiğinin önemi:
Balığın kızartılması hiçbir uzman tarafından doğru bulunmamaktadır. Mangal gibi beslenme stili de balık için doğru değildir çünkü ateşe yakın olarak pişirilen balıkta hem kanserojen maddeler oluşabiliyor hem de vitamin kaybına neden olabilir. Balık için en etkili pişirme yöntemi fırında ızgara ya da buğulama yapılarak pişirilmesidir.

Kalp damar hastalıklarında balık tüketiminin önemli olduğunu belirten doktorlar, balığın pıhtılaşmayı etkileyici, damar daralması ve kötü huylu kolestrolü düşürücü ve hastalıkları önleyici etkilerinin yanında, antiinflamatuar ve hücre memranlarını koruyucu etkiye de sahip olduğunu söylüyor. Balığın içerdiği selenyum, retinol ve D vitamini gibi besin öğeleri ile; kemik ve dişlerin yapı ve onarımdan, özellikle de meme ve prostat kanseri riskini azaltmasına kadar faydalarını kanıtlayan pek çok klinik çalışma bulunmaktadır.

Balık tüketmeyen kişilerde hafıza sorunları oluşabiliyor. Balık tüketemeyenler konserve edilmiş balıklardan (ton balığı gibi) faydalanabilir. Balık tüketmeyen bireylerde hafıza sorunları oluşabilir bu nedenle haftada en az iki defa dahi olsa mevsim yeşillikleriyle beraber tüketecekleri konserve edilmiş balıklar zeka gelişimi ve hastalıklara yakalanma faktörleri açısından etkili olacaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar