• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 704 Görüntülenme

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Her çocuğun içinde birçok küçük bilim adamı vardır. Sizinkine de bakarsanız sadece kum havuzundaki fizikçiyi görmekle kalmayacak, aynı zamanda parktaki botanisti, entomolojisti, jeologu, plajdaki okyanus bilimciyi, mutfaktaki kimyageri, oyun odasındaki kaşifi, penceredeki astronomu göreceksiniz. Hepsi de teorilerini araştırmakta, karşılaştırmakta, dikkatle izlemekte, denemekte ve geliştirmektedirler. Hepsi keşif aşkı için yapılmaktadır.

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmekFakat ne yazık ki, doğal araştırma isteği çoğunlukla çocukluk döneminin ötesine pek geçmiyor. Sık olarak, çocukların resmi bilim eğitimine başladıkları zamanlarda, bilime uzanan eller çekilir ve içerideki bilim adamları baskılanır.Fakat içerideki bilim adamlarını okul yılları boyunca hatta hayat boyu motive bir halde tutmak mümkündür. Başlangıç için aşağıdaki aktiviteleri deneyin:

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Sınıflayın!

Nesnelerin nasıl birbirine benzediğini ve nasıl benzemediğini keşfetmek asıl bir yetenektir. Çocuklar henüz türleri cinslerden ayırt etmeyi bilemeseler de, geniş yaprakları olan ağaçlarla iğne yapraklı ağaçları, kabuklarıyla yenen meyvelerle soyulması gereken meyveleri, iki, dört ve daha fazla tekerleği olan araçları ayırt edebilirler.

Elektriği keşfedin.

Statik elektriğin etkilerini izleyin. Çocuğunuzun bir balonu saçınıza sürmesini ve sonra duvara yaklaştırmasını, veya bir tarağı saçına sürüp sonra yerdeki ufak kağıt parçalarını bu tarakla kaldırmasını sağlayın.

Bazı bitkiler yetiştirin

Çocuğunuzun insan dışındaki birçok şeyin de büyüdüğünü görmesine yardımcı olmak için, bir bitki bahçesi yapın. Birkaç köklü sebzenin üzerinden birkaç santim kesin (havuçlar, fasulyeler gibi), sonra bunları kesik tarafları aşağıya gelecek şekilde sığ bir tabağa yerleştirin. Tabağa bir miktar su doldurun, tabağı güneşe koyun ve köklerin büyümesini izleyin.

Bir düzine çekirdek ekin

Çocuğunuza çekirdeği toprağa nasıl ekeceğini, nasıl su vereceğini ve nasıl güneş almalarını sağlayacağını gösterin; birlikte insanların ve bitkilerin nasıl büyüdüğünü düşünün. Şayet çekirdekler büyümezlerse, bazen böyle şeylerin olabileceğini ona açıklayın.

Mutfak kimyagerleri olun

En etkileyici buluşlardan bazıları mutfakta yapılabilir. Gelişmekte olan küçük bilim adamınızın güvenli bir yerde ve siz başında dururken akışkan ve şeffaf olan yumurtanın ısınınca nasıl beyaz ve sert hale dönüştüğünü; yumuşak ve açık renkli bir ekmek parçasının siyah ve kıtır bir hale dönüştüğünü izlemesini sağlayın; çırpılan yumurta beyazı veya kremaya hava karıştığında nasıl kabardığını gösterin; sıcak besinlere üflemenin onları soğuttuğunu; mayanın kabartıcı etkisini; bir kapta sirke ile karbonat kanştığında nasıl minyatür volkan patlamaları oluştuğunu; şeker veya tuz kristallerinin suda nasıl eridiğini; gazlı bir içeceğin içindeki balonların nasıl dans ettiğini görmesini sağlayın.

Tekerleği yeniden keşfedin

Tekerlekten başka neler yuvarlanır? Çocuğunuzun bir elma ve bir blok ile, yuvarlak bir taş ve yuvarlak olmayan bir taş ile, kağıt havlu rulolarıyla, bir mantarla, bir kitapla, boş bir plastik soda şişesiyle denemeler yapmasını sağlayın. Yuvarlanan nesnelerin ortak yanlanın beraber tartışın.

Biraz dikkat çekin

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Çocuğun içindeki bilim adamını yetiştirmek

Siz başındayken çocuğunuzun evde elinde büyük bir mıknatısla gezinmesini ve neyin etkilenip neyin etkilenmediğini görmesini sağlayın. Buzdolabı mıknatıslannızın neyi tutup neyi tutmayacağını gözleyin.

Ağırlık kavramını oluşturun

Yaklaşık olarak aynı boyutta üç nesne seçin (örneğin: tüy, kaşık ve muz) ve çocuğunuzun ellerinin hangisinin en hafif, hangisinin en ağır ve hangisinin aradaki bir ağırlıkta olduğuna karar verecek tartı olmasını sağlayın. Ölçülerle eğlenin. İki fincan suyu bir fincana dökebilir misin? Boş bir süt kutusuna kaç fincan boşaltabilirsin? Boyun kaç santim? Veya büyümenin kanıtı olarak kullanmak üzere çocuğunuza bir yükseklik grafiği yaparak bir ders verin. Birkaç ayda bir, çocuğunuzun boyunu bir duvara işaretleyinve  birlikte işaretlerin gittikçe yükselmelerini izleyin.  Bu çağlar, çocukların daha büyük olmasını sağlayan dinlenmek, yemek, içmek, temiz hava, egzersiz gibi şeyleri açıklamak için uygundur.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar