Çocuğunuzun boyunu uzatacak besinler

Bireylerin boy uzunluğu daha çok genetik etkenlere bağlıdır. Fakat beslenme de boy uzunluğu konusunda etkili olan önemli bir faktördür. Bebeğinize vereceğiniz doğru besinler sayesinde daha uzun olmasını  sağlayabilirsiniz. Peki nedir bu doğru besinler bir göz atalım:

Süt

Süt çocuğunuzun boyunun uzamasında ayrı bir öneme sahiptir. Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boyun uzamasını destekler. Aynı zamanda çocuğunuzun kemik yapısını da güçlendirir. Eğer süt gece yatmadan önce içilirse boy uzamasını daha çok destekler. Çünkü bu saate içilen süt büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar.

Süt ürünleri

Süt ürünleri grubunda peynir, yoğurt ve ayran yer alır. Özellikle yoğurt, sebze tüketirken mutlaka çocuğunuzun tabağında bulunmalı. Peynir tüketmeyi sevmeyen çocukların peynir tüketmesini sağlamak için peynirli poğaça, börek gibi yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Brokoli

Brokoli çocuğunuzun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun korunmasında başrol oynar. Brokoli çocuklar tarafından çok fazla sevilmiyor. Fakat yine de belirli sıklıklarla tüketilmesi öneriliyor.

Kuru Meyveler

İyi bir kalsiyum kaynağı oldukları için kuru meyveler boy uzamasını sağlar. Çocuğunuza ara öğün olarak veya sütle birlikte tatlı ihtiyacını karşılamak için kuru meyve yedirebilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin tüketim miktarına dikkat edin. Çünkü fazla tüketilmesi kilo sorununu beraberinde getirebilir. Bir gün içerisinde 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm, 4-5 kuru kayısı seçeneklerinden bir tanesin tercih edebilirsiniz.

Susam

Susam en yüksek kalsiyum içeren besindir. Bu nedenle çocukların beslenmesinde önemli bir yer tutar. Fakat yağ içeriği yüksek olduğu için tehlike arz etmektedir. Çocuklarınıza bazı günler ekmek yerine simit verebilirsiniz.

Soya fasulyesi

Kalsiyum içeriği zengin olan besinlerden bir tanesi de soya fasulyesidir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak olan bu besin ülkemizde genel olarak salata olarak tüketilmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar