• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1706 Görüntülenme

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Yaz tatilinde neler yapmayı nasıl değerlendirmeyi planlıyorsunuz kimbilir, ama yapmamanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun tatilini zehir etmek. Okullar tatil olduğunda aklınız derslerde kalmasın. Bırakın çocuğunuz bu tatilde rahat nefes alsın ve rahatlasın.

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?Bırakın çocuklar rahat nefes alsın, rahatlasınlar tatilde! Her gün tekrar etmeyin mesela “Kaç gün oldu hala hiç ders yapmadın!” diye.Çünkü tatil, ders yapma zamanı değil, ders yapmama zamanıdır. Adı üstünde tatil!
Korkmayın, çocuk okulda öğrendiklerini unutmaz. Aksine tatilde pekiştirir. Ama tabii ders yaparak değil, öğrendiklerini uygulayarak. Örneğin; matematik kitabına bırakın okulda çalışsın ama uygulamasını sokakta yapsın. Verin eline parayı, gitsin markete. 10 yumurta, 2 süt, 1 ekmek almaya… Parasını denk getirmek için bırakın kendince hesap yapsın. Göreceksiniz matematik odada yalnız başına ders yapmaktan daha keyifli gelecektir.

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Yaz tatilinde bir gerileme yaşanmaması için bir tatil programı hazırlanmalı. Akıllı tatil programı yaparak geçirilen zaman daha verimli ve zevkli hale getirilebilir. Özellikle çocuğun arzu ettiği konuların ön planda tutulması gerekir. Hem evde rahatça konuşsun, gülsün, bırakın arkadaşlarıyla sohbet etsin, dinlensin.
istediği saate kadar yatmasına izin verin. Tatilde de kalk kahvaltıya biye başlamayın söylenmeye. Genişleyin birazcık. Çocuk özgürlüğünü hissetsin.. Bilirsiniz ki özgürlük her insana daima iyi gelir.

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?Çocuklarınız henüz küçükken kitap okuma alışkanlığını aşılayın. Büyüdüklerinde de yatmadan önce kitap okumayı kendileri devam ettirebilir.Onların iyi alışkanlıkları ödüllendirin: Yaz tatili çocuğun dışarıya çıkıp oynaması için iyi bir zamandır. Fakat ders çalışmayla oyun arasındaki dengeyi de iyi kurun. Çocuklarınıza daima rol model olun. Onun kitap okumasını istiyorsanız, elbette ki siz de kitap okumalısınız. Okuduğunuzdan ne anladığınızı birlikte tartışın. Bu çocukların bilişsel ve analitik kabiliyetlerini keskinleştirir.

Tatilde çocuğunuzu odaya kapatmayın veya bir gününüzü ayırın, restotanta gidin mesela kızınız ya da oğlunuzla. Siparişleri onun vermesi için yüreklendirin. Garsona el kaldırsın sipariş versin kendince, hiç ama hiç karışmayın.

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Şunu hiçbir zaman unutmayın; okul başarısı, hayat başarısını sağlamıyor. Hayat başarısı, anne-baba ile keyifli ve kaliteli vakit geçirdikçe oluşur. İşte size bulunmaz bir fırsat, yarını beklemeyin bugünden başlayın. Buna sadece çocuğunuzun değil, sizin de ihtiyacınız vardır eminim.. Tatilde siz de hem siz anne baba olduğunuzun keyfini çıkartın. Hem de çocukken yapamadıklarınızı çocuğunuzla yapmaya başlayın. İşte tatil, fırsatı değerlendirin.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar