Cumhuriyet ilan edildi 29 Ekim 1923

Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunun  90. yılını kutlanıyor. Bildiğiniz gibi Cumhuriyet 29 Ekim 1923 tarihinde \’\’Yaşasın Cumhuriyet!\’\’ sesleri arasında alkışlarla kabul edildi. O gece ayrıca 101 pare top atışıyla kutlamalar da yapıldı ve yeni Türk devletinin adı konuldu: Türkiye Cumhuriyeti. Ardından Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti\’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhuriyet Bayramı olarak ilan edilen 29 Ekim\’de her sene eğlenceli ve kapsamlı etkinlikler düzenleniyor ve bu bayram tüm Türkiye\’de neşe ve heyecan içinde kutlanıyor.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyette, Atatürk\’ün de dediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendisini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığıyla kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı var. Seçilen temsilciler, kanunları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçim ile yöneticileri seçebilir.
Cumhuriyette ülkeyi bir aile değil halk yönetir. Halk belli zamanlarda seçimlerde oy kullanarak yöneticilerini belirler.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar