• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 787 Görüntülenme

Dünya Engelliler Gününün Önemi

Hayata engelli başlamak ya da daha sonradan engelli bir hayata mecbur kalmak hiç kimsenin iradesi dahilinde olan bir durum değildir. Kaderi yaşamak kelimesinin tam anlamı da bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Herkesin bir engelli adayı olması inkar edilemez bir gerçekken günlük hayatımızda engellilerin hayatını zorlaştıracak hareketlerden ne yazık ki kaçınmıyor aksine çoğu zaman düşüncesizce hareket edebiliyoruz. Kaldırımlara park edilen arabalar, engelliler için ayrılmış özel alanları işgal etme, öncelik haklarını ellerinden alma gün içerisinde sıkça yaptığımız yanlışların başında geliyor.

Engelli insanlara yapılan bu haksızlık dışında bir de onların özgüvenlerini ellerinden alma hakkını yine kendimizde bulabiliyoruz. Acıyarak bakma, surat ekşitme gibi bilerek ya da bilmeyerek onları incitecek hareketler ise 7’den 77’ye herkesin yaptığı yanlışlardan bir diğeridir. Karşımızdaki insanın ne hissedeceğini düşünmeden yapılan bu hareketler karşısında ancak insanın vicdanı durabilir. Bir gün benzer bir engel bizim yada bir yakınımızın hayatına hiç çıkmayacak şekilde girebilir. İşte bunu düşünerek, biraz empati yaparak hareket etmekte her zaman fayda vardır.

Engelli insanların hayatındaki engellerin kaldırılmasında yardımcı olmak, onların sorunlarına çözüm yolları aramak, toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve engelli insanların sesi olarak onların ihtiyaçlarını duyurmak için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak adlandırılmıştır.

Unutmamak gerekir ki, engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece onların değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar