Elektronik Cihazlar Nasıl Temizlenir?

Son dönemlerde özellikle Elektronik cihazların kullanımı çok yoğun bir şekilde artış gösterdi. Bir klozet kapağında bir cep telefonundaki de daha az bakteri olduğunu biliyor musunuz? Buradan elektronik cihazların temizliğinin ne kadar önemli olduğunu  anlayabilirsiniz. Hemen herkesin elinde bir cep telefonu, evinde bir bilgisayar veya çevresinde elektronik cihazlarla donatılmış durumda, oyun severlerin ellerinden düşürmediği konsol kumandaları ile dijital fotoğraf makineleri, televizyon kumandaları da en fazla kullanılan elektronik cihazlar arasında bulunmaktadır.

Elbette ki elektronik cihazların temizliği çok çok  önemlidir. Çünkü bir elektronik cihaza hergün farklı insanlar elini sürmekte ve kullanmaktadır. Bu cihazları temizlemek ise büyük bir titizlik gerektirir. Çünkü baştan sağma bir temizlik hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle elektronik cihazları temizlerken dikkat etmeniz gereken kurallar vardır

Bilgisayar ve bilgisayar aksesuarlarını temizlemek için etil alkol en iyi yöntemdir. Etil alkol ile klavyenizi, farenizi, dizüstü bilgisayarınızı hatta  kulaklığınızı dahi kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde temizlemeniz mümkün. Dezenfektan temizlik malzemeleri de işinizi görebilir. Gerçi  bunları az miktarda kullanacak olsanız da cihazların elektronik aksamlarının bulunduğu bölgelere temas etmemelerini sağlamanızda fayda var. Ayrıca temizlik öncesinde bu cihazların herhangi bir güç kaynağına bağlı olmadığında da emin olun.

Fakat burada söz konusu olan dokunmatik ekranlı cihazlar ise iş biraz daha değişir. Her ne kadar bir çok kişi az miktarlarda alkol veya dezenfektanın dokunmatik ekranlara zararı olmadığını savunsa da risk almak istemiyorsanız bir alternatif bulmanız gerekmektedir. Bunun için da ilk akla gelen alternatif  özellikle yeni nesil cep telefonlarında oldukça popüler olan ekran koruyuculardır. Ekranın üstünü tamamen kaplayan bu ince plastik koruyucular, ekranı temiz tutmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kenardan taşırmamak kaydıyla az miktarda alkolle bu koruyucuların üzerini temizleyebilirsiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar