Ev için güçlü temizlik icatları

20. yüzyılda birçok icat evdeki yaşam biçimini değiştirmiştir. Yiyeceklerin korunması ve depolanmasına yönelik yeni yöntemler temizlik ve sağlık standardını yükseltmiştir. Önceleri elle yapılan yorucu işler, artık elektrikli aletler sayesinde çok daha çabuk yapılabilmektedir.

Elektrikli Ütü

İlk ütüler, içi sıcak kömürle doldurulan metal kaplar biçiminde idi. 8. yüzyılda Çinliler tarafından ipeği düzleştirmek için kullanılıyordu. 17. yüzyıla gelindiğinde saplı, dökme demir ütüler, sobada ya da ateşte ısıtılıyordu. 1882\’de Henry Seely adlı bir Amerikalı, içinde elektrikli ısıtıcı bulunan bir ütü yaptı.

Çamaşır Makineleri

Dünyanın ilk çamaşır makinesini 1906\’da Alva Fisher adlı bir Amerikalı yapmıştır. Bu makinede kirli çamaşırlar, yatay olarak yerleştirien bir metal tamburun içerisine konuyordu. Tambur elektrik motoru ile döndürülüyor, çamaşırlar birbirinin üstünden yuvarlanırken yavaş yavaş temizleniyordu.İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise  1924\’te ABD\’deki Savage Arms Co. tarafından üretilmiştir.

Güçlü Temizlik

19. yüzyıla kadar insanlar halıları sopayla döverek ya da yıkayarak temizliyorlardı. İlk mekanik halı temizleyicileri, döner fırçalı süpürücülerden veya kiri emen körüklerden oluşan aygıtlardı.
İlk başarılı elektrikli süpürgeyi, İngiliz mühendis Hubert Booth (1871-1955) icat etmiştir. Booth 1901\’de British Vacuum Company adlı bir şirket kurdu. Booth\’un Puffing Billy adını verdiği makine yakıtla çalışıyor ve evden eve, atların çektiği bir arabayla taşınıyordu. Üniforma giymiş işçiler evdeki halıları temizlemek için makinenin hortumunu pencereden içeriye uzatıyorlardı. Booth\’un makinesi o kadar başarılı oldu ki İngiliz Kralı VII. Edward\’ın taç giyme töreninden önce, Londra\’da Westminster Abbey\’deki törende kullanılacak halıyı temizlemedi istendi.
1908\’de Murray Spangler adlı bir Amerikalı, daha hafif bir elektrikli süpürgenin patentini aldı Spangler\’in tasarımı sonunda William Hoover\’ın şirketi tarafından üretilerek piyasaya sürüldü.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar