1 -7 mart deprem haftası ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Deprem Haftası İle İlgili Kompozisyonlar, Deprem Haftası İle İlgili Kompozisyon Örneği

  1-7 Mart günleri arasında çeşitli etkinliklerle andığımız Deprem Haftasında bilinçlendirme çalışmaları yapılır.
  Biliyorsunuz Türkiyemiz yakın tarihte defalarca deprem felaketleri yaşadı. 17 Ağustos Gölcük depremi ve 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depreminde yaşamını yitirenler, yaşanan maddi ve manevi kayıplar, insanların deprem konusunda daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini gösterdi. Bu nedenle 1-7 Mart tarihleri arasındaki Deprem Haftası sırasında çeşitli tatbikatlar ve bilinçlendirme çalışmaları yapılabilir.

  Dünyanın oluşumundan beri, sismik açıdan aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve bunun sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir. Yurdumuz da dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de oluşacak depremlerle büyük kayıplara uğrayacağımız bir gerçektir.

  Deprem Bölgeleri Haritasına bakıldığında yurdumuzun %92′sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98′i ve barajlarımızın %93′ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.
  Son 60 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılıp ağır hasar görmüştür.

  Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 insanımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.