1 Aylık bebek bakımı nasıl olmalı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Merve tarafından 21 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Merve

  Merve

  Katılım:
  20 Haziran 2012
  Mesajlar:
  685
  1 Aylık Bebek Bakımı

  Hem bebeğiniz hem de sizin için angarya olsa da, en azından öğünlerden önce ve sonra bez değiştirmenizde yarar var. Böylece bebeğinizin hassas poposunda pişik ve tahrişlerin önleyebilirsiniz. Bebeğin bezini değiştirmek için uyuyan bebeğinizi kaldırmanız gerekli değil ve bebek çok ıslak ve rahatsız olmadığı sürece gece boyunca olan beslenmeler sırasında bezi değiştirmeniz için bir sebep yok. Böyle yaptığınız takdirde bebeğinizin uykusu bölünebilir ve bir daha uykuya dalması zor olabilir.

  Bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz en az kağıt kesmek kadar kolay, aslında. Zor olan tırnak keserken bebeği sabit pozisyonda tutmak . Bebek derin uyuyorsa ve bebeği uyandırmaktan çekinmiyorsanız bebeğinizin tırnaklarını uyku sırasında kesmeye çalışın. Bebek uyanıksa siz tırnaklarını keserken bebeği tutan birinin olmasını sağlayın. Her zaman yuvarlak uçlu ve bebeklere özel kesme aleti kullanın. Son seçenek olarak kesme aleti kullanamıyorsanız anne dişleri ile bebeğinin tırnaklarını kesebilir.

  Genelde bebeğiniz iki-dört haftalıkken yapılacak ilk kontrolde şunlara dikkat edilir:
  Bebeğin beslenmesi,uykusu, genel gelişimi incelenir .Bebeğin kilosu, boyu, kafa çevresi ölçülür.Görme ve işitme muayenesi yapılır.Bebeğin genel fiziksel muayenesi yapılır.Göbek kordonu iyileşmesi kontrol edilir.Bebeğin yaşına özgün refleksleri kontrol edilir.Bıngıldaklar elle muayene edilir.Doktorunuz D vitamini hakkında önerilerde bulunulur.

  Göbek Kordonu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;
  Bebeği bezlerken bezin ön tarafını aşağıya doğru kıvırıp bölgenin hava almasını sağlayın ve idrar ile teması önleyin.
  Küvette banyo yaptırmayın ve kordon düşene kadar göbeği ıslatmayın.
  Kordonu alkol ile silin. Bu kordonun temiz ve kuru kalmasını sağlar.
  Göbek etrafındaki bölge kızarır veya bir sızıntı olursa doktora danışın.
  İyod içeren antiseptikleri doktorunuza sorarak kullanın çünkü bu maddelerde bulunan iyod ciltten emilerek tiroid (guatr) hormonlarını baskılayabilir.


  alıntı