14 Şubat Sevgililer Günü Nedir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Sevgililer Günü Nedir? İlk Ne Zaman Kutlanmaya Başladı?


  Sevgililer Günü Antik Roma'da 14 Şubat'ta bereket tanrısı Lupercus'un onuruna kutlanan bir gündü. Bu günde din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra da kafalarının üstünde bir keçi derisi ile Roma sokaklarında koşup karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar da bu günde gönüllü olarak bereket tanrısının dokunuşundan pay almaya çabalardı.O dönemdeki inanışa göre bu dokunma sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

  Ayrıca Lupercalia bayramı olan 14 Şubat'ta genç erkek ve genç kızların adları yazlı kura çekilerek, çift olma alışkanlığı bulunuyordu. Daha sonraki dönemlerde Papa bu gayri - Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ama artık kuralarda kızların değil azizlerin isimleri yazılıyordu.
  Şubat ayının ortası aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takviminde bu zaman dilimi Gamelyon ayı olarak adlandırılmış ve Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

  Bu konuyu daha derinlemesine araştırırken böyle bir bilgiye rastladım.

  [​IMG]
  Günümüzdeki Sevgililer Günü'ne bakacak olursak;

  14 Şubat, 1800'lü yıllarda Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollaması ile bu olay doğmuştur. İşte o günden günümüze kadar bir çok insanın kutladığı toplumsal bir olay haline gelmiştir.
  Birde bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü önem kazanmış ve sevgililer günü bütün dünyada ticaretin canlandığı bir dönem olmuştur.