18. Yüzyılda Osmanlı Devleti’ndeki Değişim ve Islahatlar

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 1 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  18. Yüzyılda Osmanlı Devleti’ndeki Değişim ve Islahatlar

  Osmanlı Devleti 18. yüzyıla kadar iltizam sistemi uyguluyordu. Bu sistemde tımar haricindeki toprakların gelirlerini açık artırma yoluyla mültezimlere kiralıyordu. Bu yüzyıldan sonra iltizamdan vazgeçilerek “Malikane sistemine” geçildi. Malikane sistemiyle mukataa topraklar, muaccele denen satış bedeli karşılığında, kişinin hayatı süresince kiralanıyordu.

  İstanbul’da oturan malikane sahipleri, malikanelerini mültezimler yoluyla idare etmeye başladılar. Mültezimler mukataa mahalline yerleşmiş ayanlardı. Ayanlar zamanla malikaneleri ele geçirdiler.

  Daha sonra mütesellimlik, voyvodalık, muhassıllık gibi resmi görevlere yükselerek Osmanlı Devleti’nin merkez, taşra ve ordu sisteminde etkili duruma geldiler. III. Selim döneminde daha da güç kazandılar. III. Selim Sened-i İttifak ile ayanların varlığını resmen tanımak zorunda kaldı.

  XVIII. yüzyılda âyanların güçlenmesinin nedenleri neler olabilir?

  Osmanlı Devleti’nin savaşlarda zor durumda kalması ve ayanlardan destek alması ayanların güçlenmesine sebep olmuştur.

  Esham:

  18. yüzyıl boyunca yapılan savaşların uzun sürmesi ve başarısızlıkla sonuçlanması, Osmanlı ekonomisinin daha da bozulmasına neden oldu. Devlet bütçesinde oluşan açığı kapatmak için esham adıyla iç borçlanmaya gidildi. Vergiler arttırıldı.