18. Yüzyılda Rusya’nın Dış (Osmanlı) Politikası

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suga tarafından 2 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  18. Yüzyılda Rusya’nın Dış (Osmanlı) Politikası
  18. asırda Rusya’nın başına geçen Çar I. Petro ülkenin büyümesi ve ilerlemesi amaçlı çalışmalar inşa etti. Çar I. Petro bu emele ulaşabilmek amaçlı Avrupa ülkelerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu, reformlar gerçekleştirerek ülkesinin kalkınması amaçlı hedefler koydu. I.Petro, ülkesinin gelişebilmesi için sıcak denizlere inmesi gerektiğini biliyordu. Baltık Denizi’ne hakim olmayı Osmanlı Devleti’nden Kırım’ı alarak Karadeniz’e inmeyi, ardından Balkanları ve Boğazları alarak Ege ve Akdeniz’e inip dünya siyasetinde laf sahibi olmayı amaçlamıştır.

  Rusya’nın, Baltık Denizi’ne egemen olması amaçlı İsveç, Balkanlar ve Ortada Avrupa’ya egemen olması amaçlı ise Lehistan, Kırım’a hakim olması amaçlı Osmanlı üstünde araştırma kurması gerekiyordu.

  Rusya bilhassa Osmanlı üstünde amaçlarını gerçekleştirebilmesi için Fransa ve İngiltere’nin Osmanlı topraklarında yayılmasının engellemek ve çıkarlarını korumak için Osmanlı Devleti’ni savunma siyaseti izlemiş, Kafkasya ve Orta Asya’da genişlemeyi amaçları içerisine almıştır.