19 Mayıs Atatürk'ü anma ve spor bayramı konuşma metni

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  19 Mayıs Atatürk'ü anma ve spor bayramı örnek konuşma metni

  Sayın Bakanlık ....... Sayın Okul Müdürüm Kıymetli meslektaşlarım Sevgili Öğrenciler

  Bugün Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu'da elden ele gönülden gönüle dolaşmasının ??. yıldönümü. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum.

  Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs;

  19 Mayıs sadece Türk millî kurtuluş hareketinin başlangıcı değil yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

  19 Mayıs gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.

  “Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.” diyor Atatürk.

  Sevgili gençler

  “Siz Türk’e istiklâl aşkını veren Kara Fatmaların Nene Hatunların Yalnız Efelerin; Siz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin Sütçü İmamların Hasan Tahsinlerin Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barborosların Ulubatlı Hasanların YavuzlarınAtatürklerin soyundansınız.”

  Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

  Sevgili gençler

  Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

  Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

  Unutmayınız ki sizler: Atatürk'ün eserlerinin temel taşısınız.
  Unutmayınız ki: her 19 Mayıs'ta Samsun'dan elden ele Ankara'ya koşturulan bayrağımız rengini siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.
  Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.”

  Sözde değil bu özde duygularla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum