19 Mayıs Hakkında İngilizce Kompozisyon

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Demir tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  19 Mayıs İngilizce Kompozisyon

  Born May 19, 1919, our nation, Mustafa Kemal Ataturk, the guidance of all honor and asaletiyle Leader kalkışının the beginning of the king a second time in history.

  All your hopes run out at a time when Mustafa Kemal Ataturk, "the Turkish nation is better to die than live dependent saying 'come out in Samsun, also marked the beginning of our struggle for independence and freedom.

  This date in conjunction with the Turkish nation, its fortunes reversed makus starting to return, there are in captivity all over the world can not be occupied forever olunamayacağını haykırmıştır lands and sacred homeland.

  Name of this epic War of Independence, led by Mustafa Kemal Ataturk in Turkey Grand National Assembly is the heart of this legend preserves the nation.

  Burned in the fire of liberty on May 19, 1919 Samsun, Turkey with the opening of the Grand National Assembly as soon as possible spread over the whole country in waves. Today's presence in those days, and we owe our freedom.

  Fundamentals of those days again taken by Mustafa Kemal Ataturk, "National Sovereignty" with the principle of union and integrity by ensuring that registered in your way, but the nation.

  Today, the indispensable nation, the will of the power source. To maintain it as a gift to all of us May 19 young people in particular are great role of Ataturk.

  Thousands of martyrs, giving hardship and shortages in the Republic of Turkey was founded özverilerle entrusted to you. Forever cherish and protect this precious relic, the best way to transfer to future generations, the foremost duty and responsibility.

  In the near future will have a say in the management of the country and the Republic of Turkey yükselteceksiniz shoulders. Our country, the Great Leader Mustafa Kemal Ataturk, modern civilization you will carry the show.

  Love, respect, tolerance and reconciliation must not forget there is a problem overcome in the environment. Assault or threaten the unity and integrity in the face of all kinds for more kenetlenerek no one, no matter for what purpose and in what way, the opportunity must not disturb the peace and security.

  Under crescent and star flag that allows us all to live a whole and as a democratic, secular and social state of law of the Republic of Turkey. All the institutions of the state, standing tall, is committed to the end to protect against attacks from the core values of the republic. No one should doubt this situation will continue forever.


  Yukarıdaki Kompozisyonun Türkçesi

  19 Mayıs 1919 tarihi; Milletimizin,bütün onur ve asaletiyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.

  Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.

  Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

  Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir.

  19 Mayıs 1919'da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.

  Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "Milli Egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

  Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

  Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

  Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.

  Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

  Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.