2 Eylül Vietnam Milli Günü

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Vietnam Milli Günü

  2 Eylül Vietnam Milli Günü - Vietnam Tarihi

  Vietnam 19. yüzyılda Çin-hindi olarak Fransa tarafından sömürgeleştirildi. Çoğunlukla köylü olan halk, toprakları işgal edildiği için Fransız hükümetine karşı tepkiliydi.Milliyetçi ayaklanmalar yaptılar ancak başarılı olamadılar.Japonya'nın Vietnam'ı işgaliyle birlikte zayıflayan otoriteye karşı bağımsızlık hareketi Vietnam 2 Eylül 1945 tarihinde cumhuriyeti ilan etti.
  Bu durum Fransa ile Vietnamlı komünist lider Ho Şi Mingh'i karşı karşıya getirdi. Moskova'da bağlantıları olan, Çin'den silah desteği alan ve Mao Zedong'un Kuomingtang'a karşı başarıyla yürüttüğü gerilla hareketi taktiklerini bilinen Ho Şi Mingh karşısında duramayan Fransa 1954 ylının Mayıs ayında teslim oldu. 1956'da seçim yapılarak tekrar birleştirilmek üzere Vietnam ikiye bölündü.
  Kuzeyde Ho Şi Mingh'in komünist hükümeti ve güneyde Fransa'nın desteklediği Ngo Dinh Diem hükümeti kuruldu ancak seçim gerçekleşmedi.
  Saygon'daki hükümet Amerika destekli otoriter bir politika izlemesi Güneyde tepkilerin artmasına neden oldu.Kuzeyden silah desteği alan Vietkong cephesi kurularak ABD'nin de dahil olduğu iç savaş başladı. 1968 yılında Vietkong "Tet" saldırısını başlattı, 1973'te ateşkes ilan edildi.Fakat kısa süre sonra savaş yeniden başladı. Sonunda 30 Nisan 1975 tarihinde Vietcong'un Saygon'u ele geçirmesiyle son buldu.
  Kaynak: vikipedi​