22find nasıl silinir

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  22find Nasıl Silinir ?

  Son dönemlerde internette dolanan 22find virüsü sizin de bilgisayarınıza uğradıysa doğru bir yerdesiniz.
  Kullandığınız tarayıcı aniden kapanıp yeniden açıldı ve açılan ekranda 22find isminde bir site çıktı. İsteğiniz dışında sisteminize gelmiş, tarayıcınızın açılış sayfalarını değiştirmiş ve görev çubuğunuza da bir kısayol eklemiş. Bu sadece sizin başınıza gelen bir durum değil. 22 find adlı zararlı yazılım ciddi biçimde ortalıkta dolaşmaktadır.

  İlk önce tarayıcıların eklenti yerlerine girip sizin kurmadığınız ama şüpheli eklentileri kaldırın. Farklı isimlerde eklentiler kurulmuş olabilir, şüpheli olanları kaldırın.

  [​IMG]

  Daha sonra tarayıcıların hepsinin açılış sayfasına 22find yerine istediğiniz url yi girin.
  Internet Explorer için ise sağ üstteki dişli simgesine tıklayıp Internet Seçenekleri’ni (Giriş sayfası yazan kısım)
  Chrome'da ayara sağ üstteki üç çizgili butona basıp Ayalar sekmesine giderek (Başlangıçta yazan kısım),
  Firefox’ta sol üstteki Firefox menüsü altından Seçenekler’i seçip (Genel kısmında giriş sayfası ayarı) seçerek ulaşabilirsiniz.
  [​IMG]

  Açılış sayfaları ayarlarını yaptıktan sonra sisteminizdeki tarayıcıların kısayollarına sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini seçin. Açılan ekranda Kısayol sekmesine gelip Hedef kısmına göz atın. Hedef kısmındaki link ....tarayıcıadı.exe'' biçiminde bitmelidir. Bu kalıbın en sonundaki tırnak işaretinden sonraki kısmı ( 22find yazısını) silin. Bu işlemi bütün tarayıcılarda yapın.

  Görev çubuğunda veya masaüstünde mavi bir ev ikonlu 22find sitesinin kısayolu varsa silin. Denetim masasından Program Ekle/Kaldır menüsüne bakarak 22find ile ilgili bir yazılım varsa kaldırın.

  [​IMG]

  Daha sonra ise bilgisayarı ilk başlattığınızda başlayan programlara da bir gözatın. Windows 8 işletim sistemli bir bilgisayarınız varsa Görev Yöneticisi’ni açarak ( Ctrl + Shift + Esc ya da Görev Çubuğuna sağ tıklayıp Görev Yöneticisini seçerek) Başlangıç sekmesine gelin. Burada, 22 find’ın sürekli olarak sisteminize yapışmasını sağlayan ve her başlangıçta başlayan yazılımı göreceksiniz. Bu yazılımı sağ tıklayıp devre dışı bırakın, daha sonra yine üzerinde sağ tıklayarak Dosya Konumu Aç seçeneğini seçin.
  Böylelikle bu kötü yazılımın sistemde yerleştiği yere giderek yazılımı silebilirsiniz (Shift + Delete).
  Daha eski işletim sistemleri için Çalıştır’a msconfig yazarak açılan ekranda Başlangıç sekmesine gelerek (veya CCleaner gibi başlangıç işlemlerini gösteren ek yazılımları kullanarak) aynı işlemi yapabilirsiniz.

  Eğer tarayıcıların kısayollarını görev çubuğuna eklediyseniz, görev çubuğundaki kısayolları silip tekrar yenilerini koyun.Bunları uyguladıktan sonra 22 find’dan kurtulacaksınız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014