23 Nisanın Anlam ve Önemi Kısaca Yazı

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  23 Nisan Anlam ve Önemi Kısaca

  23 Nisan 1920 günü herkesin bildiği gibi TBMM’nin kuruluş günü.Ancak bu sadece basit bir meclisin kuruluş günü müdür? Bir milletin feryadının, bağımsızlık aşkının vücuda dönüşmeye başladığı gündür. Bu gün emperyalist, yayılmacı, sömürgeci güçlere karşı bir ulusun dik durabilme yarışında attığı en önemli adımlardan birisidir.

  23 Nisan 1920 için kurumsallaşan bir Milli Mücadele’nin başlangıcı da denilebilir. Atatrük böylesine önemli bir günü çocuklara armağan ederek geleceğin kimlerin elinde olduğunu göstermiş ve ilk defa 23 Nisan 1929 gününden itibaren bu bayram kutlanmaya başlanmıştır. Taa ki 1979 yılına kadar 23 Nisan çocyuk bayramı sadece ülke genelinde kutlanırken dünyada çocuklara iat tek resmi bayram olmasından da dolayıdır ki uluslararası ölçekte bu bayram kutlanmaya başlanmıştır.

  23 Nisan aynı zamanda ulusal egemenlik bayramı ünvanını da taşımaktadır. Ulusal irade demek ülkenin geleceğinin tam anlamı ile milletin hakimeyetinde ve kararında oluşturulması ve tamamen dış güçlerden bağımsız olması gerektiği anlamını taşımaktadır. Bu sebepledeir ki milli iradenin yegane sembollerinden olan Meclis’in açılış gününde hem çocuk hem de ulusal egemenlik bayramı ismi verilmiştir.