26 Eylül Türk Dil Bayramı İle İlgili Yazı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Lavinia tarafından 23 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  26 Eylül Türk Dil Bayramı hakkında yazı

  Türk Dil Bayramıyla ilgili yazı

  Türk Dil Bayramı her yıl 26 Eylül günü kutlanır. Bu gün aynı zamanda İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günüdür.
  Türk Dil Kurumu 12 Temmuz 1932 tarihinde kuruldu. TDK Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biridir.
  1931'de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi.

  [​IMG]

  Bunun bilincinde olan Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi yanındakilere "Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?" diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine "Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun." diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar.
  Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.