27 aralık atatürk'ün ankara'ya gelişi hakkında kısa bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  27 aralık atatürk'ün ankara'ya gelişi hakkında kısa bilgi

  Ankaralılar Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti üyeliğine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler. 26 Aralık 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşları en son uğrak yerleri olan Kaman’dan ayrılırken Ankara’da da büyük bir karşılama hazırlığı tertip ediliyordu.

  27 Aralık 1919 Cumartesi günü halk erken saatlerden başlayarak sokaklara dökülmüştü. Ankaralılar heyecan içerisinde bekliyordu. Sonunda saat: 14.00’te Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal ve arkadaşları göründü. Halkın yanına geldiklerinde önce O, sonra arkadaşları otomobillerinden indiler. Seğmenler oyunlar oynuyor, binlerce kişi sevinç gösterilerinde bulunuyordu. Başında boz kalpağı ve boz renkli kemerli paltosuyla Mustafa Kemal kendinden emin adımlarla yürüdü. Onları Yahya Galip, Ali Fuat (Cebesoy), Mehmet Rıfat gibi Ankara’da bulunan komutan ve yöneticiler karşıladılar. Ali Fuat Paşa’nın “Ankara’yı nasıl buldunuz Paşam?” sorusuna Büyük Önder, “Cidden fevkalâde, tebrik ederim. Ankara hakikaten millî bir merkez haline gelmiş” diyerek karşılık verdi. Önce Valilik binasına giderek Vali Vekili Defterdar Galip Beyi makamında ziyaret eden Mustafa Kemal Paşa, memurlar ve halkın ileri gelenleri ile görüştükten sonra, Ankara Ziraat Mektebindeki karargahına yerleşti.

  Artık Kurtuluş Savaşı hazırlıkları Ankara’da sürdürülmeye başlanmıştı. Anadolu Ajansı ve Telgrafhane kurularak yurt içi ve yurt dışı haberleşme imkanı sağlanmıştı. 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Memleket artık Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından idare ediliyordu. 9 Eylül 1922’de en son düşman birlikleri İzmir’den atılana dek Kurtuluş Savaşı Ankara’dan yönetildi.

  Ankaralılar, Mustafa Kemal’e Ankara’nın Onursal Hemşehriliğini teklif ettiler. O da bu teklifi 5 Ekim 1922’de kabul etti. 13 Ekim 1923’te Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti oldu.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Aralık 2014