3.Selim Dönemi Kısaca

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sultan III.Selim Dönemi(1789-1807)

  Kısaca 3. Selim Döneminde en önemli olay Kabakçı Mustafa İsyanı'dır. Osmanlı Devleti'nin en ıslahatçı padişahlarından biri olan Sultan Selim isyan sonucu öldürülen 3. padişahtır. Üçüncü Selim, Osmanlı Devleti'nde bugüne kadar hiç gerçekleşmeyen bir düzenleme yaparak Nizam-ı Cedid ordusunu kurdu. Bu durumdan hoşnut olmayan bazı devlet adamları Osmanlı-Rus Savaşı'nın sürdüğü dönemde İstanbul'da bulunan Yeniçeri Ağaları ile Nizam-ı Cedid'i ortadan kaldırma planları yapıyorlardı. Raif Mahmud Efendi'yi öldüren yeniçeriler, Kabakçı Mustafa'nın lider olmasından dolayı ayaklandılar. Osmanlı hükümeti ayaklanma ile ilgili kararlar almak için toparlandı. Ama Sadaret Kaymakamı Köse Musa Paşa ayaklanmanın ciddi bir olay olmadığını, Nizam-ı Cedid birliklerinin de olaya müdahale etmesinin gereksiz olduğunu bildirdi. Böylece meydanı boş bulan asiler, daha çok taraftar topladı.

  Nizam-ı Cedid'in kaldırılmasını isteyen asilere müdahalede geciken, Sultan Üçüncü Selim, Nizam-ı Cedid'i kapatmak zorunda kaldı. İstediklerini elde eden asiler buna rağmen ayaklanmaya son vermediler. Sultan Üçüncü Selim'e olan yakınlıklarıyle bilinen 11 devlet adamının kendilerine teslim edilmesini istediler. Şehzade Mustafa ve Şehzade Mahmud'un hayatlarının tehlikede olduğunu bahane ederek kendilerine gönderilmesini ve Sultan Üçüncü Selim'in tahttan inmesini istediler.
  Bunun üzerine Sultan 3. Selim,29 Mayıs 1807 tarihinde "Böyle isyankar tebanın hükümdarı ve halifesi olmaktansa olmamak daha iyidir" diyerek padişahlıktan ayrıldığını açıkladı.

  Sultan III.Selim, tahttan indikten sonra sarayda bir sene daha yaşadı. Alemdar Mustafa Paşa'nın kendisini yeniden tahta çıkarmak için ayaklandığı sırada, Sultan Dördüncü Mustafa tarafından öldürüldü.
   
 2. süperr sağolun çok işime yaradı
  :D :D :
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Şubat 2016