3g Nedir Kısaca

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  3g Nedir

  3G bilindiği üzere üçüncü nesil kablosuz teknoloji anlamına geliyor.Gprs ‘in bir adım sonrası olarakta tanımlanan 3G ile cep telefonlarından,cep bilgisayarlarından ve diz üstü bilgisayarlardan kesintisiz olarak sürekli bir bağlantı sağlanıyor.Bu da bize Tv izlemek ve anında görüntülü görüşme yapmak gibi birçok olanaklar sunuyor.
  3G lisansı için yapılan ihaleyi kazanan Turkcell bu hizmeti 6 ay içerisinde kullanıma açacak.Şuan için Türkiye’de 2 Milyon kişide 3G alt yapısına sahip cep telefonu olduğunu belirten Turkcell,gençlerin dışında bu hizmeti birçok firmanın da kullanmak için gün saydığını belirtiyor.

  3G, yeni haberleşme prosedürleri, standartları ve cihazları için kullanılan genel bir tanım. İngilizce “3th Generation” yani 3.nesil ifadesinin kısaltılması olan 3G ile bugünkünden daha hızlı ve kaliteli mobil haberleşme mümkün hale geliyor. Hız, görüntüyü de mümkün kıldığı için 3G telefonlara PC ve PDA özelliklerini de içeren bir mobil haberleşme aracı denilebilir.

  3G haberleşmesinde, her bir arama küçük veri paketlerine bölünür. Bu paketlerin herbiri, hangi aramaya ait olduğu işaretini taşır. Böylece 3G networklerinin resim, video gibi daha büyük dosyaları ve daha hızlı bir şekilde aktarması mümkün hale gelir.

  3G cihazlarının hız ve kapasite olarak yetenekleri mevcut 2G ve 2.5G cihazlardan daha yüksektir. ITU (International Telecommunications Union) 3G cihazları 144 Kbps ve üstünde hızlarda veri alan ve veren cihazlar olarak tanımlıyor. Bugünkü teknoloji ile 384 Kbps’e kadar aktarma yapan cihazlar bulunuyor.

  Bu hızlarla telefon çağrılar dışında, faks, e-mail ve büyük dosya aktarımları mümkün hale geliyor. İnternet hızının yüksek olması nedeniye, web taramak, yazılım, müzik ya da görüntü dosyaları indirilebiliyor. Ayrıca video konferans da yapılabiliyor.

  3G ilk olarak Japonya’da 2005 yılında başladı. Fransa, Almanya ve Avusturya’da da 3G operatörleri bulunuyor. Şu anda 3g networklerinin çoğu uluslararası roaming verebiliyor.

  Avrupa, Asya ve Kuzay Amerika’da WCDMA 3G mobil telefon sistemleri kullanılıyor. Bu teknolojide, ham data, darbant dijital radyo sinyallerine dönüştürülüyor ve sonra her pakete, hangi görüşmeye ait olduğunu belirleyen bir işaret eklenerek gönderiliyor.

  CDMA ya da daha yeni teknoloji olan CDMA2000 1xEV-DO ise, sürekli bir paket akımı anlamına geliyor. Bu karasal hatlardaki aktarıma benziyor.

  EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) ise, mevcut GSM networklerinin 3G servislerini verebilmesine olanak sağlayan bir teknolojidir ve GSM’den verinin 384 Kpbs’ye aktarım hızlarıyla geçebilmesini sağlar.