Abant Gölü Nerede Bulunmaktadır

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ayaz tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Abant Gölü Nerededir

  Ülkemiz’nin kuzeybatı kesiminde, Bolu ilinin güney batısında etrafı çamlık tepelerle çevrili, ayrıca manzarası gerçektende çok ama çok hoş bir göl. Batı Karadeniz sıradağlarına dahil olmak üzere, Bolu, Düzce ve Mudurnu aralarında uzanan Abant Dağlarının kuzeyindeki batısında olup, Bolu’nun 34 km güney batısında yer alır. Yüzölçümü bir.28 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 1298 metredir. Abant Deresi vadisinde heyelan sonucu ortaya gelmiş set ( baraj) gölüdür.

  Suyunun bir bölümü Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür. Etraftaki çamları ve yeşilliği bir ayna buna benzer aksettirir. Gölün etrafı çam, kayın, gürgen ve köknar ağaçlarıyla süslüdür. Kuzeybatı kısmında genişçe bir alanı kaplayan yarısı bataklık, süratle genişleyerek zamanla gölün daralmasına neden olmuştur. Sahil süresince 7600 m uzunluğunda bir gezinti yolu vardır.
  Gölde sandal, kayık ve motorla gezilir. Kuvvetli kışlarda göl buz tutar. Etrafını çevreleyen dağlar kış sporlarına elverişli olmasına rağmen, bu yönde çok bir çalışma yoktur. Çevresinde turistik oteller, dinlenme evleri ve halka açık piknik yerleri vardır. Göl, İstanbul-Ankara yoluna 25 kilometreyi bulan asfalt bir yolla bağlıdır. Bu yolun her 2 tarafı çam ormanıdır. Yayla havası, çam kokusu fevkalade manzarasıyla görülmeye ölçüt bir yerdir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...