Abdest boy abdesti ve teyemmüm hakkında neler biliyorsunuz?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 15 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Abdest boy abdesti ve teyemmüm hakkında neler biliyorsunuz?

  Abdest

  Abdest, namaza başlamadan yapmamız gereken temizlik işlemidir. Bir abdestin geçerli olması için dört farzın mutlaka yerine getirilmiş olması gerekir. Bunlar:

  Elleri ve dirseklere kadar kolları yıkamak
  Yüzü yıkamak
  Başın bir bölümünü mesh etmek (ıslak elle başa sürmek)
  Topuklara kadar ayakları yıkamak.
  Sünnetleriyle birlikte abdest şöyle alınır:

  Niyet

  Ellerin yıkanması

  Ağıza su verme

  Buruna su verme

  Burnu temizleme

  Yüz Yıkama

  Sağ kolu yıkama

  Sol kolu yıkama

  Mesh etmek

  Kulakları temizleme

  Boyunu mesh etme

  Sağ ayağı yıkama

  Sol ayağı yıkama

  Abdest bitince

  Boy abdesti (gusül)

  Ergenlik çağına gelmiş her Müslüman'ın, gerekli durumlarda boy abdesti alması farzdır. Boy abdestinin geçerli sayılması için üç farz mutlaka yerine getirilmelidir.

  Ağıza su alıp çalkalamak
  Buruna su çekip temizlemek
  Bütün vücudu, kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak.
  Sünnete uygun olarak boy abdesti şöyle alınır:

  Boy abdesti almaya niyet edilir. Öncelikle vücuda yapışmış kir ve pislikler varsa bunlar su ile temizlenir. Sonra normal abdest alınır. daha sonra vücudun tümü yıkanır. Su dökünmeye her zaman sağ taraftan başlanır.

  Boy abdesti almayı gerektiren durumlar:

  Çocuklar ortalama 11 yaşından sonra, erginlik çağına adım atar ve birkaç yıl içinde ergen olurlar. Bunun anlamı şudur: Erkek ve kız çocukları kendi cinsiyetlerine ait özelliklerine sahip olmaya, yani kız çocukları birer genç kız; erkek çocukları da birer delikanlı olurlar.

  Erkek çocuklarda erlik hormonları gelişir. Süresi düzenli olmayan aralıklarda erlik suyunu dışarı atarlar. Erlik suyu, koyu kıvamda sümüksü beyaz/sarı renkte bir sıvıdır. Bu, bazen uykuda, görülen rüyalar neticesinde ortaya çıkar. Bu durumla karşılaşan erkeğe, boy abdesti almak farz olur.

  Kız çocukları ise, ergenlik çağından itibaren ayda bir kez, üç-beş gün boyunca süren adet kanı görmeye başlar. Bu sürenin bitiminde boy abdesti almak farz olur.

  Boy abdesti alması gereken kişiye cünüp (halk arasında cenabet) denir. dinimize göre cünüp dolaşmak günah sayılmıştır. Kızlar, adet dönemlerinde temizliklerine normal zamandan daha çok dikkat etmelidirler. Kullandıkları malzemeleri, ağzı kapalı çöp kutularına atmaları gerekir. Temizlik dinimizin en önemli ibadetlerinden biri olduğundan bu konuda titizlik göstermek her Müslüman üzerine farzdır.

  Teyemmüm

  Su bulunmayan kırsal arazide veya su kullanmanın imkansız olduğu durumlarda, cünüp olan veya abdesti bulunmayan kişi toprakla temizlenir. Toprakla temizlenmek sembolik olup manevi bir temizliktir.

  Teyemmüm şöyle alınır: Önce niyet edilir. Sonra iki elin içi temiz toprağa sürülerek önce yüze sonra da kollara sürülür.
   
  Son düzenleme: 11 Ekim 2015