Abdest Nedir ve Nasıl Alınır

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Demir tarafından 30 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Abdest Nedir Nasıl Alınır Kısaca

  Farsça “ab (su)” ve “dest (el)” kelimesinin birleşmesinden oluşan “abdest” kelimesi, “el suyu” anlamına gelir. Abdest kavramı, Arapça’da “güzellik ve temizlik” anlamına gelir.

  Namazın beş şartından biri olan abdest, namaz ve Kabe’yi tavaf, tilavet secdesi gibi bazı ibadetleri yapmak için, vücudun belirli bölgelerini usülüne uygun bir şekilde yıkamak veya meshetmektir. Abdest, tek başına bir ibadet olmadığı gibi, belli şbadetleri yapmak için bir araç niteliğindedir. Manevi temizlik ve namaz başta olmak üzere ibadetlere ruhen ve bedenen hazırlık mahiyetinde olan abdest, aynı zamanda maddi bir temizlenme vasıtasıdır.

  Maide suresinin 6′ncı ayetinde, abdestin namaz için farz kılındığı bildirilmekte ve farzları sayılmaktadır. Ayette zikredilen abdestin farzları; yüzü yıkamak, kolları dirseklerle beraber yıkamak, başı meshetmek ve ayakları topuklarla birlikte yıkamaktır. Bu şartlara Şafiler, niyet ve tertibi; Hanbeliler, tertip ve uzuvlarını peşpeşe yıkanmasını; Malikler, niyet ve uzuvlarını ardarda ovalanarak yıkanmasını eklerler. Bu şartlara uyarak alınan abdestin sahih olabilmesi için, abdest uzuvlarında kuru yer bırakılmaması v deri üzerinde suyun temasını engelleyebilecek bir şeyin bulunmaması gerekir.