Abdürrahim Tuncak Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Abdürrahim Tuncak Hayatı

  1908 doğumlu olan Abdürrahim Tuncak, Atatürk’ün manevi oğludur.

  Mustafa Kemal, 1916 yılında Van’dan evlat edindiği 8 yaşında ve kimsesiz bir çocuk olan Abdürrahim’i İstanbul Beşiktaş Akaretler’deki 76 numaralı evlerine getirir. Bu evde Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule Hanım’ın yanında bakılarak büyütülür.

  Mustafa Kemal, zaferden sonra Abdürrahim’i Ankara’ya getirerek, Celal Bayar’ın oğlu Turgut Bayar ve Başyaver Salih Bozok’un oğlu Cemil Bozok ile beraber Çankaya Köşkü’ne yakın bir ilkokula yazdırır. Daha sonra Sanayi Mektebi’ne gönderilmiştir.

  Mustafa Kemal’in, öğrenimine yurtdışında devam etmesini uygun gördüğü Abdürrahim, 1929 yılında Berlin Teknik Üniversitesi’ne gitmiş ve tüm giderleri karşılanmıştır.

  1934 yılından sonra “Tuncak” soyadını alan Abdürrahim Bey, Savarona yatının satın alınması görüşmelerinde tercümanlık yapmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda çalışmış ve oradan emekli olmuştur. Mütevazi bir yaşam süren ve yaşlılığında Atatürk’e benzerliği ile dikkati çeken Abdürrahim Tuncak, 1998’de 90 yaşında vefat etmiştir.

  Zübeyde Hanım, ölümünden yıllar sonra 1971’de açılan vasiyetnamesinde Abdürrahim Tuncak’a 20 lira verilmesini istemiştir.

  Başkent Üniversitesi bünyesinde “Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi” bulunmaktadır.