Abelya Bitkisi Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Abelya

  Abelya, hanımeller familyasından olup, çalıları kapsayan bitki türlerine verilen isimdir. Yaprakları tüylü olan bu bitkinin yeşil yaprakları ılıman bölgelerde daima yeşil kalır. Soğuk yerlerde ise kış geldiği zaman yaprakları dökülür. Temmuz ayının ortasında dallarının uç kısmında salkım biçiminde çiçekler açarak muhteşem bir görüntü sergiler. Güneşli bölgelerde veya yarı gölge yerlerde, zengin mineralli topraklarda oldukça büyük şekilde yetişir. Görüntüsü mükemmel olan abelya bitkisinin birçok çeşidi vardır. Yeşil çalılı, minyatür gibi forumları bulunan türleri de vardır. Hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilen bu bitkinin iyi bir bahçe bitkisi olduğu bilinmektedir. Abelya bitkisinin boyları 2 metreye kadar yükselirken, bu bitkinin eninde belirli bir yayılma vardı. Diğer bitkiler gibi normal bir büyüme hızında olup, yazın başlangıcından sonbaharın sonlarına kadar beyaz, pembe, açık mor gibi küçük çiçekler açan; kenarları dişli olan yapraklara sahiptir.

  Abelya bitkisinin yetişme özellikleri

  Abelya bitkisi ışığı isteyen kara ikliminin hakim olduğu yerlerde, yarı gölge gibi yerlerden hoşlanan bir bitki olup; denize yakın bölgelerde ve güneş alan mekanlarda kolaylıkla yetişebilir. Su ihtiyacı ortalama bahçe bitkisinin isteği kadardır. Hava sıcaklığının -3 dereceye kadar düştüğü yerler de yaprakları dururken, -5 derecenin altındaki soğuklarda yapraklarını döker. Çok soğuk havalarda bitki korunmalıdır ve çok şiddetli don olaylarından zarar görebilir. Bu bitkinin yaşayabilmesi için en düşük sıcaklığın -10 kadar olduğu yerlerde dayanabildiği görülmüştür. Daha düşük sıcaklıklarda bu bitki soğuk alır ve ölür. Bahar ayında bitkinin kökü gerekli gübreleme yapılarak daha gür ve salkım çiçeklerinin olması sağlanabilir. Ayrıca toprak bakımından drenaji yüksek olan, geçirgenliği güzel olan topraklarda oldukça gür bir şekilde yetişir. Kumlu topraklarda gelişmesi zordur. Bitki ekimi yapıldıktan sonra toprağın neminin az olması gerekir. Fazla nemli topraklarda yetişemez. Toprağın tuz miktarının oranının düşük olması gerekir. Temmuz ve Ekim ayları arasında oldukça gösterişli bir şekilde olur. Çiçekleri açar, çanak yaprakları kırmızı şekilde bulunur. Bitkisinin meyvesinin içerisinde bir adet olunur.

  Abelya bitkisinin kullanım alanı

  Bu bitkinin parlak yapraklarından dolayı tropik bahçe tarzında konumlandırılan bahçelerde kullanılması elverişli olan bitkiler arasında bulunur. Geniş boyuttaki yaprakları ve çiçekleri ile oldukça mükemmel görüntüsü sayesinde bahçeler için ideal bir bitkidir. Yapısından dolayı her yerde kolaylıkla yaşayabilen bu bitki; çiçek saksısında yada kapalı kaplarda yetiştirilmeye el elverişlidir. Ayrıca bahçe duvarlarından sarkıtıldığında dekoratif amaçlı oldukça şık görünür. Abelya bitkisi sıralar halinde dikildiği zaman oldukça mükemmel görüntü elde edilir. Bahçenin sınırlarını belirlemek için çit bitkisi olarak da kullanılabilir. Yaprak bölümlerinin dökülmemesi sıcaklığa bağlı olduğundan dolayı sıcak yerlerde temizlik bakımında olumsuzluk yaratmaz. Havuz kenarlarında kullanıma elverişli olduğundan dikilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Bu bitkinin budaması yapılarak, istenilen şekil verilebilir.

  Abelya bitkisinin üretimi


  Bu bitki ilkbahar döneminin başladığı zamanlarda doğal ve sürgün çelikleriyle daldırma bakımı ile; yaz aylarında sera ortamında yeşil çelikler ile üretimi yapılır. Ağaç dondurma sürgünlerinden alınan yeşil çeliklerin sonbaharda ve yaz aylarında rahatlıkla köklendirme işlemi yapılır. Çeliklerin köklenme süresince sisleme ünitesinde tutulması ve çeliklere köklendirme hormonunun yapılması, bitkinin tutması için olumlu etkiler yaratır. Çelikleri ile üretimi sonbahar ve kış dönemlerinde yapılırken ilk baharın başlarında gerekli yerlere ekimi yapılarak bakımının yapılması sağlanır.

  Abelya bitkisinin karşılaşılacağı hastalıklar

  Bu bitki fazla sulandığı zaman kök çürüklüğü gibi problemlere neden olabilir. Bu sebeple toprağa fazla su gerekli verilmemesi, toprağın nemi gittiğinde sulama yapılması gerekir. Ayrıca karaleke adında bir hastalık ile karşılaşır. Bu hastalık dışında yaprak biti, mantar, yumuşakçalar, tetranychus gibi hastalıklar yaşadığı görülür. Gerekli ilaçlama yapılarak bu hastalıkların giderilmesi sağlanır. Abelyaya uygulanacak gerekli bakır ilaçları ile bitkinin bakımı yapılır.