Ablasyo Plasenta Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Ablasyo Plasenta

  Ablasyo plasenta, anne rahmindeki bebekle anne arasında besin ve oksijen iletişimi görevi gören plasentanın bebek doğmadan önce yerinden kısmen ya da tamamen ayrılmasıdır. Ablasyo plasenta, plasental ablasyon, ablatio plasenta olarak da tanımlanır. Tüm gebeliklerin yaklaşık 90-200'inde görülebilen ve anne adayının ve anne karnında gelişen bebeğin hayatını ciddi anlamda tehdit eden bir durumdur.
  Normal doğumlarda doğum gerçekleşen kadar plasenta yerinden ayrılmaz. Ablasyo plasentada herhangi bir duruma bağlı olarak plasenta ve rahim duvarı arasında kanama gerçekleşir. Gerçekleşen kanama plasentanın yerinden ayrılmasına sebep olur. Anne adayında yaşanan kanamaya bağlı olarak kan dolaşım sorunları yaşanır. Anne karnındaki bebek besin ve oksijen ihtiyacını plasenta aracılığıyla karşıladığı için kısa süre içinde olumsuz etkilenebilir.
  Ablasyo plasenta kimlerde görülür?
  Ablasyo plasenta herhangi bir sorun olmayan gebelikler dahil olmak üzere kimlerde ve ne zaman görülebileceği kestirilemez. Fakat oluşumunda bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler ablasyo plasentaya yol açabilir.
  • Gebeliğe bağlı gelişen hipertansiyon
  • Kronik hipertansiyon
  • Önceki gebeliklerde ablasyo plasenta olması
  • Anne adayının ileri yaşlarda olması
  • Anne adayının sigara kullanması
  • Annenin çok sayıda doğum yapmış olması
  • Karın bölgesinde gerçekleşen ciddi travma
  • Şeker hastalığı
  • Amniyon sıvının aniden boşalması ablasyo plasenta için risk faktörüdür.
  Ablasyo plasenta yakınmaları nelerdir?
  Ablasyo plasentada yaşanan yakınmalar plasenta dokusunun ne kadarının ayrıldığına bağlı olarak değişir. Plasentada ayrılma oranı %30 ve daha az olduğunda anne adayı herhangi bir yakınma yaşamayabilir. Yaşanabilecek yakınmalar;
  • Vajinal kanama
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Rahmin hassaslaşması ve sertleşmesi
  • Bebeğin kalp sesinde azalma
  • Anne adayında şok ve hipertansiyon bulguları
  Ablasyo plasenta için tanı
  Ablasyo plasentada tanı daha çok anne adayının yakınmaları göz önünde bulundurularak konulur. Anne adayında şiddetli ve koyu renkli vajinal kanama olması genelde tanı için tipik bulgudur. Fakat her hasta aynı şikayetleri yaşamayacağı için hasta ultrasona alınır. Bölgede kan göllenmesi tespit edildiğinde tanı konulur. Tanı konulduktan sonra tam kan sayımı ve kan kaybının şiddetini tespit etmek için tetkikler yapılır. Mekanizmada meydana gelen farklılıklar yine kan testleriyle tespit edilir.
  Ablasyo plasenta tedavisi
  Ablasyo plasenta anne ve bebek için acilen müdahale edilmesi gerek bir gebelik komplikasyonudur. Komplikasyon karşısında hem bebeğin hem de annenin hayatı tehlike altındadır. Tanı konulduktan sonra anne adayı hastaneye yatırılır ve takibe başlanır. Damar yolu açılarak sıvı desteğine başlanır. Acilen gerekli labaratuar testleri yapılır. Durumun ve annenin ciddiyeti değerlendirilir. Anne için en az iki ünite kan istenir ve bu kanlar ihtiyaç halinde kullanılır. Annede gerçekleşen iç kanama nedeniyle şok gelişebilir. Annenin tansiyon, nabız ve idrar çıkışı sıkı takibe alınır. Yine anne karnındaki bebeğin durumu fetal monitör aracılığıyla takip edilir. Bebeğin kalp atışı düzenli olarak izlenir. Gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Bu durum anne ve bebeğin sağlık duruma göz önünde bulundurularak karar verilir. Genelde anne adayı acil sezaryene alınarak doğum yaptırılır. Eğer anne ve bebeğin durumu sağlıklıysa ve ablasyo plasenta ayrımı azsa, kanama kontrol altına alınmışsa ve doğum ağrısı yoksa izlemek yeterli olur. Anne ve karnındaki bebek iyi, ancak annede doğum sancıları varsa normal doğum gerçekleştirilebilir. Ablasyo plasentada erken tanı ve tedavi anne ve bebek açısından oldukça önemlidir ve kontrol altına alınabilecek bir komplikasyondur. Durumu ciddi olan hastalarda bazen sezaryende riskli olabilir.