Aç Gözlü Olmak Açgözlülük İle İlgili Hadisler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Aç Gözlü Olmak Açgözlülük İle İlgili Hadis

  Peygamber Efendimizin (s.a.v) Açgözlülükle ilgili hadisleri

  İnsana layık olan, insanlara hizmet ve ilahi rızayı kazanabilmek için servetinin ve mevkiinin artmasını, hayatının devam etmesini istemesidir.Aksi takdirde onun açgözlülüğü ve ve ihtirası kendisi için ruhani bir azap olmaya yeterlidir.
  İnsan, ihtiyarlamaya başlayınca mal can ve ömrün uzun olması hakkında gençlerden daha fazla isteğe sahip olur.Bu, fıtrattan gelen bir özelliktir. Bu durum birçok insanda görülmektedir. İnsan aslında hikmete göre düşünmeli, malın da, canın da, ömrün de hayırlısını temenni etmelidir.Maldan, mesnetten meşru surette istifade etmeyen,hayatını beyhude yere harcayan bir şahıstan daha bedbaht kim vardır? Kalbin huzurunu bozan manevi bir hastalık olan açgözlülük, Rabbimizin vermiş olduğunu, insanlardan esirgemek, ihtiyacı olanlar vermemektir.

  Bazı kimseler vardır ki sadece kendi hasis arzularını tatmin için mala , makam ve mevkiye çok düşkün olurlar. Helal-haram demeden dünyanın fani varlığını toplamaya çalışıp elde ettiği varlıklarını sefahat alemlerinde hayvani zevklerini tatmin uğrunda harcayıp durular.Bütün ömürleri sefahat yerlerinde, rezillikler içinde, şehevi arzular peşinde zayi olup gider.İşte böyle bir servet, böyle bir ömür, sahibi için felakettir, bir talihsizlik eseridir. Aklı başında bir insan, böyle bir açgözlülüğe ve böyle sefih bir ömre kıymet verebilir mi? Sahibine dünyada ve ahirette mesuliyet getiren bir servetin devamını, böyle bir hayatın uzamasını kim arzu eder.

  Açgözlülük ile ilgili hadis

  ''Ademoğlu yaşlanır ama onda iki şey gençleşir. Onlar da mal hususunda hırs ve ömür hususunda hırstır.''

  Yemek yerken, açgözlülük sayılabilecek bazı hareket ve davranışlardan kaçınmak gerekir. Cebele bin Sühaym diyor ki; “İbn-i Zübeyr ile birlikte savaştığımız sene kıtlık oldu. Bize erzak olarak hurma dağıtıldı. Hurmayı yerken Abdullah bin Ömer yanımızdan geçer ve bize şöyle derdi; Hurmayı çifter çifter yemeyiniz. Çünkü Peygamber (s.a.v) bize hurmayı böyle yemeyi yasakladı.Ama arkadaşı izin verirse, çifter çifter yiyebilirdi.''