Aç Kapa Musluk Contası Nasıl Değiştirilir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Su kaçıran bataryanın hem ev için hem de cebimiz için riski ve zararı büyüktür aslında çok fark etmiyoruz bu duruma, fakat çok dikkat edilesi gereken bir konudur. Aç kapa musluklarda su kaçırma durumunda ya da damlatma durumunda yapılacak ilk işlem conta değişimidir.

  Öncelikle conta değişimi için;
  Bir tornavida,
  Bir musluk anahtarı,
  Musluk contası
  (conta alırken yumuşak ve hasarsız ezik yırtık olmamalıdır)
  Şimdi su kaçıran musluğumza bakmadan önce suyumuzu kapatmalıyız vanadan ya da ara musluklar vardır musluğa yakın yerde suyun kapatıldığından emin olduktan sonra bataryanın üzerindeki aç kapa musluğumuzun kartuş adı verilen parça bulunur bu parçada vida çıkıntısındaki kapağı çıkartalım, kapak çıktıktan sonra vida gözükecektir, tornavida yardımı ile vidayı çıkartalım musluk başlığını alalım, vidayla, kapağı ve musluk başlığını bir köşeye bırkalım.
  Musluk başlığını yani kartuşumuzu aldıktan sonra musluk anahtarı ile salmastrayı çıkarmak için anahtarı saat yönüne yani sola doğru çevirerek çıkartalım.
  Çıkartılan salmastranın uç tarafı sivri alt tarafı kalındır. Kalın olan tarafta conta rahatlıkla gözükecektir gördüğümüz yıpranmış ve eski contayı yerinden çıkartıp yenisi ile değiştirerek salmastayı yerine yine söktüğümüzün ters isitkametinde musluk anhtarı yardımıyla sıkıca takıyoruz.
  Salmastrayı taktıktan sonra musluk kapağını yani kartuşu üzerine takıp vidası ile sabitleyip vida kapagını kapatarak musluk conta değiştirme işini tamalamış oluyoruz.
  Eğer musluk hala su kaçırıyorsa musluğu tekrar sökerek, rayba yaparak bir müddet daha musluğumuzu kullanabiliriz.