Acelecilik ile Alakalı İlgili Atasözleri ve Deyimleri

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Acelecilik Hakkında Atasözler
  Acelecilik ile ilgili Deyimler


  Gündelik hayatın akışı ve insanların aceleciliği deyimlere de sözlere de yansımış durumda. Aşağıda atalarımızın acelecilik ile ilgili deyimler ve anlamları yazılmıştır.

  » Acele ile menzil alınmaz : Acele etmekle sonuca daha çabuk ulaşılamaz. Acele davranmak bir işin daha güzel olacağı anlamına da gelmez.

  » Acele işe şeytan karışır : Acele yapılan işin sonunda mutlaka bir aksaklık ya da bozukluk meydana gelir. Acele yapılan işlerde hata yapma ihtimali çok yüksektir.

  » Acele yürüyen yolda kalır : Bir işi acele yapan kimse şaşırır. Yavaş yavaş ve düşünerek hareket etmek daha faydalıdır.

  » Ağır git ki yol alasın : Acele etmeden düşünerek hareket eden kişi işini şaşırmadan yapar.

  » Demir tavında dövülür : Her işin uygun zamanını beklemek gerekir acele ile hareket etmek zarar getirir.

  » Geç olsun da güç olmasın : acele edip zarar görmektense biraz geç olsun ama hiçbir sıkıntı yaşanmasın daha iyidir. Acele ederek elin ayağın birbirine dolaşırsa mutlaka hata yaparsın.

  » İyi iş altı ayda çıkar : bir işin düzenli olması isteniyorsa acele edilmemeli, üzerinde uzun uzun düşünmeli ve çalışılmalıdır.

  » Terazi var, tartı var; her bir şeyin vakti var : her şeyin bir zamanı ve ölçüsü vardır. Aceleci olmamak uygun zamanı beklemek gerekir.